Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?

AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?

Muhtemelen benzin istasyonunda üst üste yığılmış AdBlue bidonları görmüşsünüzdür, dizel motorlu bir aracınız yoksa muhtemelen hiç satın almak için bir nedeniniz olmamıştır.
Dolayısıyla, AdBlue'nun ne için olduğundan, hangi araçların kullandığından ve nerede ve hangi sıklıkla doldurmanız gerektiğinden emin değilseniz, endişelenmeyin çünkü yalnız değilsiniz. AdBlue rehberimiz size bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor. Peki AdBlue neyden yapılmıştır?

AdBlue sıvı bir üre çözeltisidir ve sıcak bir egzoz sistemi ile karşılaştığında, tehlikeli Nitrojen Oksitleri iki zararsız ürüne; su buharı ve Azota dönüştüren bir kimyasal reaksiyona katalizör olan amonyak salgılar. Her iki ürün de doğal olarak oluşur ve bu nedenle AdBlue ile donatılmış bir arabadan herhangi bir yan etki olmaksızın pompalanabilir.
 

AdBlue nasıl çalışır?

AdBlue, aracınızın üreticisi tarafından önceden ayarlanmış ölçülü bir sistem üzerinde çalışır, böylece ne zaman ve nasıl dolduracağınızdan fazlasını bilmenize gerek kalmaz. Aracın kitapçığında bunu ayrıntılı olarak göreceksinizdir. Bununla birlikte, AdBlue'nun yüzde 67,5 iyonsuzlaştırılmış su ve yüzde 32,5 üre içeren bir bileşime sahip olduğu için doğası gereği güvenli olduğunu bilmek ilginizi çekebilir.

Merak ediyorsanız, otomotiv üre hayvandan elde edilen bir ürün değildir, idrarda üre salgılasak da çok daha düşük konsantrasyonlardadır. Arabanızda kullanılan maddeler, sentetik amonyak ve karbondioksiti ısıya maruz bırakarak oluşturulan insan yapımı bir maddedir. AdBlue tedarikçileri, sıvı formda kullanılmanın yanı sıra, çiftçilerin tarlalarına gübre olarak serpmeleri için kuru peletler de yapmaktadır.


AdBlue nasıl kullanılır?


AdBlue otomobiller için ilk düşünüldüğünde bir bayi servis öğesi olacaktı. Mühürlü bir tank olacak ve sürücüler, bayi hizmetleri arasında gerekli 16.000 km veya daha fazlasını sürmek için araçta yeterli AdBlue olacağı için seviyeler hakkında endişelenmeyeceklerdi. Ancak servis aralıkları arttı ve 60 litreye kadar AdBlue taşımanın getirdiği ağırlık cezası, C02 emisyonları ve dolayısıyla şirket araç vergi oranları üzerinde etkili oldu. Dolayısıyla, aracınızda AdBlue varsa, çok daha küçük bir tankta olma ihtimali vardır ve bu yüzden kendiniz doldurmanız gerekir.

Boyutları 5 ila 20 litre arasında değişen tanklar ve her 600 küsur kilometrede bir litre AdBlue tüketen orta büyüklükte bir aile dizeli ile, AdBlue ilavesi ihtiyacı, yüksek kilometreli dizel sürücüler için oldukça sık olabilir.

Neyse ki, arabanız tüketimi izleyecek ve seviye düştükçe size bir dizi gösterge tablosu uyarısı verecektir. Bunları görmezden gelmemek akıllıca olacaktır, çünkü AdBlue'nun tamamı bittiğinde araç depo tekrar doldurulana kadar çalışmayabilir. (Bu, arabaların yasadışı yollardan yüksek egzoz emisyonlarıyla sürmemesini sağlamak içindir.) 


Depoyu doldurmak basittir. Günümüzde AdBlue doldurma kapağı genellikle dizel dolgunun yanında bulunur ve AdBlue tipik olarak damlama olmadan dağılan kullanışlı kaplarda satılır - önemli, çünkü AdBlue insanlar için oldukça zararsız olsa da, araç boyası için oldukça aşındırıcı olabilir veya daha az arabanızın kabloları gibi bariz şeyler. Deneyimlerden bildiğimiz gibi, bir kap dökerseniz de oldukça kötü kokabilir. 
 

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33

Hizmetler

Kontroller

chevron_right Karbon Kaçak Testi chevron_right 1 Yıl-2500 Km Boya Tespit Garantisi chevron_right Detaylı Hasar Sorgu chevron_right Borç Sorgu chevron_right Motor ve Aktarma Grubu chevron_right Motor Üst Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz chevron_right İç Ekspertiz / Elektronik chevron_right Yakıt ve Egzoz Sistemi chevron_right Ön Düzen Kontrolleri chevron_right Arka Düzen Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz / Elektronik Kontroller chevron_right Motor / Mekanik Kontroller chevron_right Kaporta Boya Tespiti chevron_right Tur Assist 3 Ay veya 5000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Değişen Parça Sorgusu chevron_right Tur Assist 1 Ay veya 1000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Grenaj / Kadro / Boya Kontrolü chevron_right Motosiklet Dış / Elektronik Kontroller chevron_right Motorsiklet Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Temel Kontroller chevron_right Hasar Onarım Gözetim Kontroller chevron_right Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Alt Kontroller chevron_right Dış Ekspertiz ve Elektronik Kontroller chevron_right Kaporta ve Boya Kontrolü chevron_right Fren / Süspansiyon / Yanal Kayma Testi chevron_right DYNO testi chevron_right Diagnostic Test (OBD) chevron_right Yol Sürüş Testi chevron_right Hasar Sorgu chevron_right KM Sorgu chevron_right WÜRTH Kaçak Testi