Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Aracımdaki Sıvıların Amacı

Aracımdaki Sıvıların Amacı Nedir?

Doğru sıvı seviyelerini korumak, yakıt ekonomisi ve uzun ömür dahil olmak üzere aracınızın neredeyse her işlevinde büyük rol oynar. Dakikada binlerce tekrar yapan motor bileşenleri ile her şeyin yağlanmasını ve sorunsuz bir şekilde hareket etmesini sağlayan motor yağıdır. Soğutma sıvısı (antifriz), motoru yazın serin tutar ve kışın donmaya karşı korur. Soğutma sıvısı ayrıca korozyonu, tortuları ve köpüğün soğutma verimliliğini düşürmesini önler. Hidrolik direksiyon sıvısı, kolay direksiyon manevra kabiliyeti sağlar. Fren sıvısı, fren pedalını frenlere bağlar ve pedala basarken, bir piston, fren hatlarının içindeki sıvıyı basınçlandırır, bu da fren balatalarının rotorlar üzerinde sıkışmasına neden olarak aracı yavaşlatır. Şanzıman yağı, şanzıman bileşenlerini (dişliler, debriyajlar ve valfler) yağlar ve soğutur. Güvenli sürüş için hayati önem taşıyan ön cam yıkama sıvısı, sürücünün net bir şekilde görmesini sağlar.

 

Aracımda Hangi Sıvıları Kontrol Etmem Gerekiyor?

Kontrol etmeniz gereken altı sıvı, Motor yağı, Soğutma Sıvısı (Antifriz), Servo direksiyon sıvısı, Fren sıvısı, Şanzıman sıvısı (bu sıvı kontrolü otomatik vites araçlar için geçerlidir) ve Cam yıkama sıvısıdır. Aracın düzgün çalışmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için bunları mutlaka düzenli olarak kontrol edin! Kendinize rutin bir program hazırlayın ve her zaman normalin dışındaki seslere, gelebilecek kokulara veya ekstra titreşimlere dikkat edin.

 


Sıvı Seviyelerini Hangi Zaman Aralığında Kontrol Etmeliyiz?

İyi bir kural, her 5000 milde bir (sentetik bir yağ kullanılıyorsa 8000 km) yağ değişimi yapmak ve diğer tüm sıvıları aynı anda kontrol etmek için iyi bir zamandır. Bunları evde kontrol ediyorsanız, arabanız, kamyonunuz veya SUV'niz düz bir zemine park edilmiş ve motor soğukken kontrole başlayın. Yağın sıcak bir motorla kontrol edilmesi yanlışlığa neden olur ve soğutma sıvısı püskürerek sıcaksa yanıklara neden olabilir. Hidrolik direksiyon ve fren hidroliği, araç park edildiğinde kontrol edilebilir, ancak periyodik olarak takip edilmelidir. Şanzıman sıvısı, araç park halindeyken veya boştayken ve motor çalışırken kontrol edilmelidir. Çoğu şanzıman, asla değiştirilmesi gerekmeyen "ömür boyu" bir sıvı ile birlikte gelir. Ancak periyodik olarak kontrol edilmesi, doğru iletim işlevini sağlayacaktır. Ön cam yıkama sıvısı, sürücünün ne sıklıkla kullandığına bağlı olarak periyodik olarak kontrol edilmelidir. Ön cama sık sık yıkama sıvısı püskürtüyorsanız, arabanıza yakıt doldururken cam suyu seviyesini kontrol etmek tavsiye edilen bir rutin olacaktır.

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33

Hizmetler

Kontroller

chevron_right Karbon Kaçak Testi chevron_right 1 Yıl-2500 Km Boya Tespit Garantisi chevron_right Detaylı Hasar Sorgu chevron_right Borç Sorgu chevron_right Motor ve Aktarma Grubu chevron_right Motor Üst Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz chevron_right İç Ekspertiz / Elektronik chevron_right Yakıt ve Egzoz Sistemi chevron_right Ön Düzen Kontrolleri chevron_right Arka Düzen Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz / Elektronik Kontroller chevron_right Motor / Mekanik Kontroller chevron_right Kaporta Boya Tespiti chevron_right Tur Assist 3 Ay veya 5000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Değişen Parça Sorgusu chevron_right Tur Assist 1 Ay veya 1000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Grenaj / Kadro / Boya Kontrolü chevron_right Motosiklet Dış / Elektronik Kontroller chevron_right Motorsiklet Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Temel Kontroller chevron_right Hasar Onarım Gözetim Kontroller chevron_right Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Alt Kontroller chevron_right Dış Ekspertiz ve Elektronik Kontroller chevron_right Kaporta ve Boya Kontrolü chevron_right Fren / Süspansiyon / Yanal Kayma Testi chevron_right DYNO testi chevron_right Diagnostic Test (OBD) chevron_right Yol Sürüş Testi chevron_right Hasar Sorgu chevron_right KM Sorgu chevron_right WÜRTH Kaçak Testi