Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Aracımdaki Sıvıların Amacı

Aracımdaki Sıvıların Amacı Nedir?

Doğru sıvı seviyelerini korumak, yakıt ekonomisi ve uzun ömür dahil olmak üzere aracınızın neredeyse her işlevinde büyük rol oynar. Dakikada binlerce tekrar yapan motor bileşenleri ile her şeyin yağlanmasını ve sorunsuz bir şekilde hareket etmesini sağlayan motor yağıdır. Soğutma sıvısı (antifriz), motoru yazın serin tutar ve kışın donmaya karşı korur. Soğutma sıvısı ayrıca korozyonu, tortuları ve köpüğün soğutma verimliliğini düşürmesini önler. Hidrolik direksiyon sıvısı, kolay direksiyon manevra kabiliyeti sağlar. Fren sıvısı, fren pedalını frenlere bağlar ve pedala basarken, bir piston, fren hatlarının içindeki sıvıyı basınçlandırır, bu da fren balatalarının rotorlar üzerinde sıkışmasına neden olarak aracı yavaşlatır. Şanzıman yağı, şanzıman bileşenlerini (dişliler, debriyajlar ve valfler) yağlar ve soğutur. Güvenli sürüş için hayati önem taşıyan ön cam yıkama sıvısı, sürücünün net bir şekilde görmesini sağlar.

 

Aracımda Hangi Sıvıları Kontrol Etmem Gerekiyor?

Kontrol etmeniz gereken altı sıvı, Motor yağı, Soğutma Sıvısı (Antifriz), Servo direksiyon sıvısı, Fren sıvısı, Şanzıman sıvısı (bu sıvı kontrolü otomatik vites araçlar için geçerlidir) ve Cam yıkama sıvısıdır. Aracın düzgün çalışmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için bunları mutlaka düzenli olarak kontrol edin! Kendinize rutin bir program hazırlayın ve her zaman normalin dışındaki seslere, gelebilecek kokulara veya ekstra titreşimlere dikkat edin.

 


Sıvı Seviyelerini Hangi Zaman Aralığında Kontrol Etmeliyiz?

İyi bir kural, her 5000 milde bir (sentetik bir yağ kullanılıyorsa 8000 km) yağ değişimi yapmak ve diğer tüm sıvıları aynı anda kontrol etmek için iyi bir zamandır. Bunları evde kontrol ediyorsanız, arabanız, kamyonunuz veya SUV'niz düz bir zemine park edilmiş ve motor soğukken kontrole başlayın. Yağın sıcak bir motorla kontrol edilmesi yanlışlığa neden olur ve soğutma sıvısı püskürerek sıcaksa yanıklara neden olabilir. Hidrolik direksiyon ve fren hidroliği, araç park edildiğinde kontrol edilebilir, ancak periyodik olarak takip edilmelidir. Şanzıman sıvısı, araç park halindeyken veya boştayken ve motor çalışırken kontrol edilmelidir. Çoğu şanzıman, asla değiştirilmesi gerekmeyen "ömür boyu" bir sıvı ile birlikte gelir. Ancak periyodik olarak kontrol edilmesi, doğru iletim işlevini sağlayacaktır. Ön cam yıkama sıvısı, sürücünün ne sıklıkla kullandığına bağlı olarak periyodik olarak kontrol edilmelidir. Ön cama sık sık yıkama sıvısı püskürtüyorsanız, arabanıza yakıt doldururken cam suyu seviyesini kontrol etmek tavsiye edilen bir rutin olacaktır.

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33