Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları

Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları

Karayollarında bulunan trafik levhalarının önemini hepimiz biliyoruz. Ancak her zaman rastlamadığımız bazı işaretlerin anlamını birçoğumuz bilmiyoruz. Bu yazımızda kısaca hangi işaretlerin ne anlama geldiğine göz atacağız. Az rastlanan bu trafik levhalarına bakarak, ne işe yaradığını öğrenin. Kaç tanesini bildiğinizi kontrol edin.

 


Fotoğraf makinesine benzeyen trafik elektronik denetleme levhası, hem aşırı hız hem trafik cezası gerektiren ihlallerle ilgili elektronik kontrol yapıldığı anlamına geliyor.

 

 

 


Hepimize ilginç gelebilecek bir levha. Levhanın amacı sürüş güvenliğine dikkat çekmek.
Deniz ve nehir kıyısında biten yol anlamına gelen levhada araçların suya uçmaları dramatik şekilde resmedilmiş.

 

 

 


Bu enteresan trafik işareti, parlayıcı madde taşıyan araçlarının girmesinin yasak olduğu yollarda bulunuyor.

 

 

 

 


Her birimize komik gelebilecek bir işaret. Düşündüğünüzün tersine kesinlikle bir seyyar satıcıyı resmetmiyor.
Bu işaret el arabası giremez anlamına geliyor. El arabasının trafikte ölümcül olduğu yollar ise otoban ve ekspres yollar olarak belirlenmiş.

 

 

 


Böyle bir yol bulmak gerçekten kolay deği, bu yüzden bu işarete çok fazla rastladığınızı düşünmüyoruz
. Bu boş bırakılmış bir levha ya da simgesinin çizimi unutulmuş bir levha değil, yolun her iki yöndeki trafiğe de kapalı olduğunu anlatan bu trafik işareti levhası, sadece yaya trafiğine açık yolların girişlerinde kullanılıyor.

 

 

 


Belirli miktardan fazla su kirletici madde taşıyan taşıt giremez trafik işareti, belirli miktardan fazla su kirletici madde taşıyan taşıtların girmesinin yasak olduğu yol girişlerinde kulla
nılmaktadır.

 

 

 İstanbul gibi
büyük şehirlerde ve trafiğin 24 saat yoğun olmadığı yerlerde, sürücüler yolun ilerisinde trafik olabileceğiyle ilgili uyarılıyor. Trafik sıkışıklığı levhası, hızı düşürmek ve belki alternatif yol arayışına girmek için de bir uyarı.

 

 

 


Genelde trafik işaretlerinde bir araç görürseniz o aracın girmesi yasak olan yol anlamına gelirken, tanklar için bir istisna yapılmış. Askeri araç çıkabilir anlamına gelen bu trafik işareti aslında yol üzerinde ilerleyen bir askeri araç olabileceği için hızı düşürmek gerektiğini anlatıyor.

 

 

 


Anayolun sonuna geldiğinizi gösteren anayol sonu levhası diğer tüm trafik işaretlerinden farklı renkte tercih edilmiş.

 

 

 

 


Yol bozuk cepte. Fakat “Gevşek malzemeli zemin levhası” anlamına gelen bu trafik işaretinin asıl mesajı öndeki araçlardan taş sıçrayabileceği için hızı düşürmek ve takip mesafesini artırmak.

 

 

 


Tehlikeli madde taşıyan araçların izleyecekleri mecburi yön trafik işareti, yolda tehlikeli madde taşıyan araçların olduğunu değil, böyle bir araçsanız izleyeceğiniz yolu bildiriyor.

 

 

 


Bonus:
Anlamlandırmakta gerçekten zorlanabileceğimiz bir işaret. “Bütün yasaklamalar ve kısıtlamaların sonu” denilen bu işaret, daha önce yapılan yasaklama ve kısıtların sona erdiği anlamına geliyor.

 

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33

Hizmetler

Kontroller

chevron_right Karbon Kaçak Testi chevron_right 1 Yıl-2500 Km Boya Tespit Garantisi chevron_right Detaylı Hasar Sorgu chevron_right Borç Sorgu chevron_right Motor ve Aktarma Grubu chevron_right Motor Üst Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz chevron_right İç Ekspertiz / Elektronik chevron_right Yakıt ve Egzoz Sistemi chevron_right Ön Düzen Kontrolleri chevron_right Arka Düzen Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz / Elektronik Kontroller chevron_right Motor / Mekanik Kontroller chevron_right Kaporta Boya Tespiti chevron_right Tur Assist 3 Ay veya 5000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Değişen Parça Sorgusu chevron_right Tur Assist 1 Ay veya 1000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Grenaj / Kadro / Boya Kontrolü chevron_right Motosiklet Dış / Elektronik Kontroller chevron_right Motorsiklet Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Temel Kontroller chevron_right Hasar Onarım Gözetim Kontroller chevron_right Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Alt Kontroller chevron_right Dış Ekspertiz ve Elektronik Kontroller chevron_right Kaporta ve Boya Kontrolü chevron_right Fren / Süspansiyon / Yanal Kayma Testi chevron_right DYNO testi chevron_right Diagnostic Test (OBD) chevron_right Yol Sürüş Testi chevron_right Hasar Sorgu chevron_right KM Sorgu chevron_right WÜRTH Kaçak Testi