Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Direksiyon Kutusu Arızası ve Kontrolleri - Oto Ekspertiz

Direksiyonda hafif boşluk var, ne demek?

Direksiyon kutuları araçların kullanıldığı yol koşullarına göre boşluk yapabilmektedirler.Hafif boşluk belirtisi ile başlayarak müdahale edilmediğinde aşırı boşluk şeklinde görülür ve aracın yol tutuş hakimiyeti zorlaşmaya başlar. Direksiyon kutusunu kontrol ettiriniz.

Direksiyon kutusunda yağlanma var, ne demek?

Direksiyon kutusu hidrolik donanıma sahiptir.Kutu içerisinde sıkıştırılmış ATF yağı bulunur. Direksiyon kutusu içerisinde bulunan keçe-oring-conta-rekor contası vb gibi sızdırmazlık sağlayan elemanlar deforme olduğunda kutu üzerinde yağlanmalar görülür, bu yağlanmalar kontrol edilmelidir. Aşırı yağ kaçağına dönüşen kaçaklara müdahale edilmelidir

Direksiyon kutu üzerinde işlem tamir var, ne demek?

Direksiyon kutuları genellikle alüminyum-döküm-magnezyum-antiminyon gibi malzemelerden üretilirler. Kutu üzerinde kaynak işlemi belirlendiğinde kutuda kırık oluşmuş ve tamir edilmiş demektir. Bu kırık,  kutunun darbe alması-yanlış mekanik işlemler-tekerlek bölümünden hasar gibi durumlar sonucunda oluşmuş olabilir. Doğru uygulama kutunun yenisi ile değiştirilmesidir.

Direksiyonda aşırı boşluk var, ne demek?

Direksiyon kutuları araçların kullanıldığı yol koşullarına göre boşluk yapabilmektedirler.Hafif boşluk belirtisi ile başlayarak müdahale edilmediğinde aşırı boşluk şeklinde görülür ve aracın yol tutuş hakimiyeti zorlaşmaya başlar. Direksiyon kutusunu kontrol ettiriniz.

Direksiyon kutusunda yağ kaçağı damlatma var, ne demek?

Direksiyon kutusu hidrolik donanıma sahiptir.Kutu içerisinde sıkıştırılmış ATF yağı bulunur. Direksiyon kutusu içerisinde bulunan keçe-oring-conta-rekor contası vb gibi sızdırmazlık sağlayan elemanlar deforme olduğunda kutu üzerinde yağlanmalar görülür, bu yağlanmalar kontrol edilmelidir. Aşırı yağ kaçağına dönüşen kaçaklara müdahale edilmelidir.

Direksiyon kutusu sabit değil oynuyor, ne demek?

Direksiyon kutuları bulundukları yere saplama ile sabitlenirler, kutunun sabitliği aracın yol tutuşu ve direksiyon hakimiyeti açısından çok önemlidir. Kutu sabit değil ise hemen gerekli kontrolleri sağlayınız.

Hidrolik direksiyon devre dışı, ne demek?

Hidrolik direksiyon sistemi pompa-kutu-yağ tankı-kontrol modülü gibi aracın özelliklerine göre değişkenlik gösteren farklı sistemlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir sistemdir. Sistem çalışmıyor ise pompa kayışından başlayarak kutu ve kontrol ünitesi dahil sistem test edilmelidir.

Direksiyon ağır, ne demek?

Hidrolik direksiyon sisteminde ağırlaşma tespit edildiyse, sistem geneli kontrol edilerek direksiyon yağı seviyesi, pompa kontroller,i pompa kayış bağlantıları başta olmak üzere tüm sistemin kontrol edilmelidir. Gerekli onarım ve değişimler sağlanmalıdır.

 

 

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33

Hizmetler

Kontroller

chevron_right Karbon Kaçak Testi chevron_right 1 Yıl-2500 Km Boya Tespit Garantisi chevron_right Detaylı Hasar Sorgu chevron_right Borç Sorgu chevron_right Motor ve Aktarma Grubu chevron_right Motor Üst Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz chevron_right İç Ekspertiz / Elektronik chevron_right Yakıt ve Egzoz Sistemi chevron_right Ön Düzen Kontrolleri chevron_right Arka Düzen Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz / Elektronik Kontroller chevron_right Motor / Mekanik Kontroller chevron_right Kaporta Boya Tespiti chevron_right Tur Assist 3 Ay veya 5000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Değişen Parça Sorgusu chevron_right Tur Assist 1 Ay veya 1000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Grenaj / Kadro / Boya Kontrolü chevron_right Motosiklet Dış / Elektronik Kontroller chevron_right Motorsiklet Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Temel Kontroller chevron_right Hasar Onarım Gözetim Kontroller chevron_right Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Alt Kontroller chevron_right Dış Ekspertiz ve Elektronik Kontroller chevron_right Kaporta ve Boya Kontrolü chevron_right Fren / Süspansiyon / Yanal Kayma Testi chevron_right DYNO testi chevron_right Diagnostic Test (OBD) chevron_right Yol Sürüş Testi chevron_right Hasar Sorgu chevron_right KM Sorgu chevron_right WÜRTH Kaçak Testi