Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Direksiyon Kutusu Arızası ve Kontrolleri - Oto Ekspertiz

Direksiyonda hafif boşluk var, ne demek?

Direksiyon kutuları araçların kullanıldığı yol koşullarına göre boşluk yapabilmektedirler.Hafif boşluk belirtisi ile başlayarak müdahale edilmediğinde aşırı boşluk şeklinde görülür ve aracın yol tutuş hakimiyeti zorlaşmaya başlar. Direksiyon kutusunu kontrol ettiriniz.

Direksiyon kutusunda yağlanma var, ne demek?

Direksiyon kutusu hidrolik donanıma sahiptir.Kutu içerisinde sıkıştırılmış ATF yağı bulunur. Direksiyon kutusu içerisinde bulunan keçe-oring-conta-rekor contası vb gibi sızdırmazlık sağlayan elemanlar deforme olduğunda kutu üzerinde yağlanmalar görülür, bu yağlanmalar kontrol edilmelidir. Aşırı yağ kaçağına dönüşen kaçaklara müdahale edilmelidir

Direksiyon kutu üzerinde işlem tamir var, ne demek?

Direksiyon kutuları genellikle alüminyum-döküm-magnezyum-antiminyon gibi malzemelerden üretilirler. Kutu üzerinde kaynak işlemi belirlendiğinde kutuda kırık oluşmuş ve tamir edilmiş demektir. Bu kırık,  kutunun darbe alması-yanlış mekanik işlemler-tekerlek bölümünden hasar gibi durumlar sonucunda oluşmuş olabilir. Doğru uygulama kutunun yenisi ile değiştirilmesidir.

Direksiyonda aşırı boşluk var, ne demek?

Direksiyon kutuları araçların kullanıldığı yol koşullarına göre boşluk yapabilmektedirler.Hafif boşluk belirtisi ile başlayarak müdahale edilmediğinde aşırı boşluk şeklinde görülür ve aracın yol tutuş hakimiyeti zorlaşmaya başlar. Direksiyon kutusunu kontrol ettiriniz.

Direksiyon kutusunda yağ kaçağı damlatma var, ne demek?

Direksiyon kutusu hidrolik donanıma sahiptir.Kutu içerisinde sıkıştırılmış ATF yağı bulunur. Direksiyon kutusu içerisinde bulunan keçe-oring-conta-rekor contası vb gibi sızdırmazlık sağlayan elemanlar deforme olduğunda kutu üzerinde yağlanmalar görülür, bu yağlanmalar kontrol edilmelidir. Aşırı yağ kaçağına dönüşen kaçaklara müdahale edilmelidir.

Direksiyon kutusu sabit değil oynuyor, ne demek?

Direksiyon kutuları bulundukları yere saplama ile sabitlenirler, kutunun sabitliği aracın yol tutuşu ve direksiyon hakimiyeti açısından çok önemlidir. Kutu sabit değil ise hemen gerekli kontrolleri sağlayınız.

Hidrolik direksiyon devre dışı, ne demek?

Hidrolik direksiyon sistemi pompa-kutu-yağ tankı-kontrol modülü gibi aracın özelliklerine göre değişkenlik gösteren farklı sistemlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir sistemdir. Sistem çalışmıyor ise pompa kayışından başlayarak kutu ve kontrol ünitesi dahil sistem test edilmelidir.

Direksiyon ağır, ne demek?

Hidrolik direksiyon sisteminde ağırlaşma tespit edildiyse, sistem geneli kontrol edilerek direksiyon yağı seviyesi, pompa kontroller,i pompa kayış bağlantıları başta olmak üzere tüm sistemin kontrol edilmelidir. Gerekli onarım ve değişimler sağlanmalıdır.

 

 

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33