Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Fan Davlumbazı Kırılırsa Ne Olur ?

Fan davlumbazı üzerinde kırık çatlak var ne demek?

Fan davlumbazı üzerinde kırık olması havayı radyatör üzerine yönlendirme yeteneğini yada kimi modellerde fanları sabitleme özelliğini yerine getiremeyeceği anlamına gelebilir.. kırık davlumbaz bütünlük özelliğini kaybedebilir ve seyir esnasında kırılma kopmaya döner ise fanlarave soğutma sistemine zarar verebilir.. kontrol ettiriniz.

Fan davlumbazı yerine sabit değil oynuyor ne demek?

Araçların ön tarafında bulunan soğutma radyatörleri,hava üreten fanlar ile de soğutulmaktadırlar. kimi fanlar davlumbazları ile birlikte sabitlenirken kimi fanların davlumbazlarıda bağımsız olarak üretilebilmektedirler. Fan davlumbazı fanın ürettiği havayı radyatör gövdesine yönlendirir bu davlumbaz sabitlenmediği zaman seyir esnasında oynama,ses yapabilir. bazen de sabitlenmemiş davlumbaz fan kanatlarına çarparak kanatların kırılmasına sebep olabilir. kanatları kırılan bir fan, tam kapasite ile soğutma yapamayabilir .. fan davlumbazını kontrol ettiriniz.

Fan davlumbazı uygusuz sekilde sabitlenmiş ne demek?

Fan davlumbazı aracın ön tarafında bulunan araç üretim tipine göre fan grubuna yataklık görevi de yapabilen plastik yada bakalit türevi bir malzemedir. Fan davlumbazı radyatör üzerine yada radyatör paneline klips-vida-civata-ayak vb gibi sabitleyiciler ile tutturulur. Bağlantı elemanları dışında tel-kablo kelepçesi- ip- vb gibi uygunsuz malzemeler ile sabitlemeye çalışılan fan davlumbazları uygunsuz sabitlenmiş olur ve problem çıkarabilirler. Kontrol ettiriniz.

Fan kanatlarında kırık var ne demek?

Fan üzerindeki kanat sayısı ve açıları araç motorunun ihtiyaç duyduğu su soğutma kapasitesine göre hesaplanarak belirlenmektedir. Fan kanatlarındaki kırık yada eksik flap araç soğutma sisteminin tam kapasite ile çalışmasını engeller. Aracın hararet yapmasına sebep olabilir.Kırık fanı yenisi ile değiştiriniz.

Fan çalışmıyor ne demek?

Fan günümüz araçlarında genellikle elektrik motorlu olarak bulunmaktadır. Azda olsa kayış ve civa kavramalıları da bulunmaktadır. Elektrik motorlu fan çalışmıyor ise sistemi besleyen tüm elektrik sistemi sigorta kutusundan fan motoruna kadar kontrol edilmelidir. Çaışmayan soğutma fanı motorun hararet yapmasına sebep olabilir.Kontrol ettiriniz.

Fan aşırı sesli ve balanslı çalışıyor ne demek?

Balanslı (titreşimli ) şekilde çalışan fan sistem çalışma prensibine göre kontrol edilmelidir.              

ELEKTRİK SİSTEMLİ İSE: Fan motoru burç ve yatakları ile birlikte kanatlar üzerindeki balans ağırlıkları kontrol edilmelidir. Fan davlumbazının yerine tam olarak sabitlendiğinden emin olunmalıdır.              

KASNAK VE KAVRAMALI İSE:Fanın bağlı olduğu devirdaim flanşında boşluk kontrolü yapılmalıdır. Civa yada selenoid kavrama sisteminde boşluk kontrolü de yapılmalıdır. sistemi kontrol ettiriniz.Balanslı dönene fan soğutma yeteneğini kaybederek araç motorunun hararet yapmasına sebep olabilir.

 

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33

Hizmetler

Kontroller

chevron_right Karbon Kaçak Testi chevron_right 1 Yıl-2500 Km Boya Tespit Garantisi chevron_right Detaylı Hasar Sorgu chevron_right Borç Sorgu chevron_right Motor ve Aktarma Grubu chevron_right Motor Üst Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz chevron_right İç Ekspertiz / Elektronik chevron_right Yakıt ve Egzoz Sistemi chevron_right Ön Düzen Kontrolleri chevron_right Arka Düzen Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz / Elektronik Kontroller chevron_right Motor / Mekanik Kontroller chevron_right Kaporta Boya Tespiti chevron_right Tur Assist 3 Ay veya 5000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Değişen Parça Sorgusu chevron_right Tur Assist 1 Ay veya 1000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Grenaj / Kadro / Boya Kontrolü chevron_right Motosiklet Dış / Elektronik Kontroller chevron_right Motorsiklet Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Temel Kontroller chevron_right Hasar Onarım Gözetim Kontroller chevron_right Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Alt Kontroller chevron_right Dış Ekspertiz ve Elektronik Kontroller chevron_right Kaporta ve Boya Kontrolü chevron_right Fren / Süspansiyon / Yanal Kayma Testi chevron_right DYNO testi chevron_right Diagnostic Test (OBD) chevron_right Yol Sürüş Testi chevron_right Hasar Sorgu chevron_right KM Sorgu chevron_right WÜRTH Kaçak Testi