Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Fan Davlumbazı Sorunları Hakkında Tüm Bilgiler

fan davlumbazıFan davlumbazı sabit değil oynuyor, ne demek?

Araçların ön tarafında bulunan soğutma radyatörleri,hava üreten fanlar ile de soğutulmaktadırlar. kimi fanlar davlumbazları ile birlikte sabitlenirken kimi fanların davlumbazlarıda bağımsız olarak üretilebilmektedirler. Fan davlumbazı fanın ürettiği havayı radyatör gövdesine yönlendirir bu davlumbaz sabitlenmediği zaman seyir esnasında oynama,ses yapabilir. bazen de sabitlenmemiş davlumbaz fan kanatlarına çarparak kanatların kırılmasına sebep olabilir. kanatları kırılan bir fan, tam kapasite ile soğutma yapamayabilir .. fan davlumbazını oto ekspertiz tarafından kontrol ettiriniz.

Fan davlumbazı işlemli, ne demek?

Fan davlumbazları genellikle plastik türevi yada bakalit malzemelerden üretilirler. bu parçaların aracın tamir ve bakım işlemlerinde kırılabildiği görülmekle bazende araç ön kısımdan yada ön alt kısımdan da hasar aldığında kırıldığıda görülebilmektedir.. işlemli olan bir fan davlumbazı bu tip bir durumda kırıldığı halde yenisi ile değiştirilmemiş yapıştırılmış, tel vb gibi malzemeler ile onarılmış olabilir.. tamirli bir parçanın yenisi kadar mukavemetli olması düşünülemez. davlumbaz kontrollerini yaptırınız.

Fan balanslı ve sesli çalışıyor, ne demek?

Soğutucu fanlar araçların soğutma sistemi parçalarındandır. genellikle günümüz araçlarında elektrik kontrollü sistemlerdir. bu fanlarda balans yada normalin dışında bir çalışma sesi tespit edildi ise, fan elektrik motoru üzerinde burç, fırça ve sargılarında problem olabilir,balanlı yani titreşimli çalışma gözlemlendi ise kanatların biri yada bir kaçında kırık, balans segmanlarında düşen, motor mil ve burçlarında aşınma boşluk söz konusu olabilir.. seyir esnasında arıza yapabileceği düşünülür ise aracın hararet yapmasına sebep olabilirler..fanları kontrol ettiriniz.

Fan kanadı kırık, ne demek?

Fan motorlarının soğutma kapasiteleri elektrik motor güçleri ve kanatları ile dğrudan orantılıdır.. motorun ihtiyaç duyduğu soğutma kapasitesi fanlarla da ilişkilidir. fan kanatlarının biri yada bir kaçında kırık olması soğutma yeteneği düşmesi yada kaybına sebep olabilir. kırık fanları yenisi ile değiştiriniz.

Fan devreye girmiyor, ne demek?

Fan devreye girmemesinin bir çok sebebi olabilir,  bu sebeplerden başlıcaları şunlardır; sigortası atık, rölesi arızalı, müşiri arızalı, fan motoru yanık, tesisatında kopuk kablo,kömürleri bitik, kontrol modülü arızalı,rezistansı arızalı. gibi başlıca sebeplendendir.. her ne sebeple olursa olsun devreye girmeyen fan aracaın motorunun hararete maruz kalmasına ve zarar görmesine sebep olabilir.. kontrol ettiriniz

 

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33