Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?

Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?

Frenleme sürecinde çok önemli bir rol oynayan fren hidroliği, fren pedalına bastığınızda oluşan hareket ve kuvvetin aktarılmasına yardımcı olur. Frenleme sırasında aşırı ısı üretilir. Bu yüksek ısı, fren hidrolik sisteminde nemin yoğunlaşmasına neden olabilir.

Fren hidroliği bu nemi emer, kaynamasını ve fren arızasına neden olmasını engeller. Ek olarak, fren hidroliği tüm hareketli parçalar için bir yağlayıcı görevi görür ve korozyonu önler. Tüm sıcaklıklarda sıvı kalmalıdır.

Fren sıvısı, fren pedalına bastığınızda oluşan hareket ve kuvvetin aktarılmasına yardımcı olur. Fren sıvısı eklemek genellikle rutin araç bakımının bir parçası değildir. Düşük fren hidroliği tipik olarak fren balatalarınızın aşındığı ve yakında değiştirilmesi gerekeceği anlamına gelir. Fren hidroliği seviyesinde ani bir düşüş fark ederseniz, bu, fren sisteminizde bir sorun olduğunu veya sadece frenlerinizi değiştirmeniz gerektiğini gösterebilir. Emin değilseniz, bir yetkili servis tarafından frenlerinizi kontrol ettirin.


Farklı Fren Hidroliği Türleri

Mevcut dört tip fren hidroliği şunlardır:
⦁    DOT 3
⦁    DOT 4
⦁    DOT 5
⦁    DOT 5.1

* DOT 3 ve DOT 4 ve DOT 5.1 glikol bazlı sıvılardır. DOT 5 silikon bazlıdır. Temel fark, DOT 3, DOT 4 ve DOT 5.1'in suyu emerken DOT 5'in emmemesidir.

 

DOT Ne Anlama Geliyor?

DOT, Ulaştırma Bakanlığı anlamına gelir. DOT, ABD'deki otomobillerde kullanılacak fren hidroliği seçeneklerine ilişkin düzenlemeleri yerleştirmiştir. Bu herkesin güvenliği için standart bir ürün kalitesi sağlamak amacı ile yapılmıştır.

Fren Hidroliği Hakkında Çok Önemli Hususlar

⦁    DOT 3 veya DOT 4 kullanan bir araçta asla DOT 5 sıvısı kullanmayın.
⦁    DOT 4'ü DOT 3 kullanan bir arabada kullanabilirsiniz, ancak bunun tam tersini YAPAMAZSINIZ!
⦁    Fren hidroliği yerine asla başka bir sıvı koymayın.
⦁    Fren sıvısını dökmeyin, boyalı yüzeylere ve cilalara zarar verir.
⦁    Fren hidroliği ile temas ettikten sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.
⦁    DOT 5, ABS frenli araçlarda glikol sıvılarıyla iyi karışmaz.
 

 

Ne Tür Bir Fren Hidroliğine İhtiyacım Var?

Aracınızın ne tür fren hidroliğine ihtiyacı olduğunu belirlemenin en iyi yolu, aracınızın kitapçığını kontrol etmektir. Bir de aracınızda kullanılan fren hidroliği türünü tanımlamak için ana silindir haznesi kapağını kontrol edin.

Fren Hidroliği Nasıl Eklenir?


⦁    Fren hidroliği deposunun yerini bulun.
⦁    Mevcut sıvı seviyesini belirlemek için rezervuarın içine bakın. "Dolu" işaretindeyse, eklemeye gerek yoktur.
⦁    Sıvı seviyesi "ekle" çizgisinin altındaysa, disk frenlerinizi kontrol ettirin. Disk frenler aşındıkça, sıvı fren kaliperlerine doğru yer değiştirir. Çoğu fren hidroliği deposu, sıvıyı eklemeniz veya "doldurmanız" gerekmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Sıvı koyu görünüyorsa, hidrolik ölçme cihazı ile test yapın ve sıvıyı inceleyin.
 

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33

Hizmetler

Kontroller

chevron_right Karbon Kaçak Testi chevron_right 1 Yıl-2500 Km Boya Tespit Garantisi chevron_right Detaylı Hasar Sorgu chevron_right Borç Sorgu chevron_right Motor ve Aktarma Grubu chevron_right Motor Üst Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz chevron_right İç Ekspertiz / Elektronik chevron_right Yakıt ve Egzoz Sistemi chevron_right Ön Düzen Kontrolleri chevron_right Arka Düzen Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz / Elektronik Kontroller chevron_right Motor / Mekanik Kontroller chevron_right Kaporta Boya Tespiti chevron_right Tur Assist 3 Ay veya 5000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Değişen Parça Sorgusu chevron_right Tur Assist 1 Ay veya 1000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Grenaj / Kadro / Boya Kontrolü chevron_right Motosiklet Dış / Elektronik Kontroller chevron_right Motorsiklet Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Temel Kontroller chevron_right Hasar Onarım Gözetim Kontroller chevron_right Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Alt Kontroller chevron_right Dış Ekspertiz ve Elektronik Kontroller chevron_right Kaporta ve Boya Kontrolü chevron_right Fren / Süspansiyon / Yanal Kayma Testi chevron_right DYNO testi chevron_right Diagnostic Test (OBD) chevron_right Yol Sürüş Testi chevron_right Hasar Sorgu chevron_right KM Sorgu chevron_right WÜRTH Kaçak Testi