Ana Sayfa > Blog > Oto Ekspertiz >

Kaput tarihi nerede yazar?

Oto ekspertiz kaput tarihi hakkında bilgiler bu sayfada yer almaktadır. Kaput tarihi nerede yazar makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Sahibi olduğunuz yada satın almayı düşündüğünüz aracın kaporta parçalarının değişen olup olmadığını yada sökme takma olup olmadığını tespit edebileceğinizi biliyormuydunuz.

Öncelikle aracın motor kaputunu açıyoruz kaputu menteşelere sabitleyen civataların kontrolleri ile başlayalım bu civata ve somunlar genellikle aracın rengine boyanırlar. Civata ve somunların altıgen köşelerinde ezilme olup olmadığına, üzerlerindeki boyalarda dökülme olup olmadığına bakın.Örnek resimde görüldüğü gibi kaput somunu sökülmüş dökülen boyalar rötuş işlemi ile kapatılmaya çalışılmış.Ayrıca genellikle tüm araçların kaput somunları şapkalı üretilir kaput menteşesine şapkanın bastığı daha önceki fabrikasyon montaj izlerinide görebilirsiniz. Diğer bir can alıcı nokta ise somun sökülürken civata dişleri üzerindeki boyalarıda sıyırarak söker.Şunu unutmayın aracın kaporta gövde parçaları bir den fazla civata yada somun ile sabitlenir bir çamurluğu sabitleyen 4 civatadan tamamı sökülmüş durumda ise değişme ihtimali çok yüksektir. Fakat sadece ön civatası ile (fara yakın) oynanmış ise ayaryapılama ihtimali doğacaktır.Şüphe götürmeyen mantık ise şudur tüm civatalar sökülmüş ise değişme olasılığı yüksektir. Sakın merak etmeyin kesin karara verebilmeniz için bunu olasılık dahilinde bırakmayacağım alt yapı astar rengi punta ve meges kontrollerini anlatarak sizin kesin karara ulaşmanızı sağlayacağım.Kaporta Boya

 

Bazen değişim yada sökme takma işlemi uygulayan usta işe pek itina göstermez ne civataları boyar ne de şapka altında hilal oluşturmamaya dikkat eder o zaman tespiti dahada kolaylaşır. Aşağıdaki çamurluk civatası örneği gibi.

Kırmızı daire içerisine alınmış tespit civatası üzerindeki tüm fabrikasyon boya dökülmüş.Aracın sökülüp takılabilir civata yada somun ile sabitlenmiş tüm parçaları üzerinde bu kontrolleri yapıyoruz. Benim size tavsiyem motor kaputundan başlayarak aracın sol kısmından tur atarak tüm parçaları kontrol ediniz. Son kontrol parçanızsağ ön çamurluk olacak.Böylece hiç bir aksamı atlamamış olursunuz.Şimdi sıra civataları ile oynanmış bu parçaların değişen olup olmadığını tespit etmeye geldi.

Civataları ile oynanmış parçalarımızı tespit ettik diyelim sıra geldi niye oynanmış değiştimi acaba sorusuna cevap vermeye; öncelikle aracın fabrikasyon boya altı astar rengini tespit etmeye bu rengi belirleyebileceğiniz en iyi nokta kaputu açtığınızda göreceğiniz amortisör üst kulesidir. Eilimize küçük bir keskin köşeli metak parçası alalım bu 3 cm lik bir maket bıçak ağazı parçası yada bozuk para olabilir. Amortisör kulesinin göze batmayan bir noktasını pirinç tanesi kadar hafifce kazıyın önce boyayı alın altından mat bir astar gelecek genellikle bej yada gri renk tonlarında olacak işte bu rengi aracın her parçasında arayacağız. Basit bir el feneri yada cep telefonu flash ışığı daha net görmenize yardımcı olacaktır.

Şimdi kule de gördüğümüz rengi kaputta kontrol edelim kaputun iç kısımında menteşeye yakın sırtlı olan bir kısmı hafifce kazıyalım bakalım boya altından aynı astar rengi geliyormu. Geliyor ise kaput orjinal. oto ekspertiz
Farklı bir renk var ise kesinlikle değişen.. Astarı orjinal renKaporta Boya Nasıl Kontrol Edilirkte tüm civataları ile oynanmış ise sökme takma boyalı işlemli olacak. Bir kaç civatası ile oynanılmış ise ayar yapılmış denilecek. Tüm gövde parçaları bu sistemle kontrol edilecek.

Gelelim meges ve punta kontrollerine; meges kapı,kaput ve bagaj kapağı iç köşelerinde sac ve kasa birleşiminde kullanılır. Bu megesleri alt kısımından maket bıçak ağızı ile hafif çizin ve kesiği bıçak içerideyken çevirerek açın elastik malzemedir bıçağı alınca kapanacaktır. İç rengin krem yada sarı tonda olduğunu göreceksiniz tüm parça megeslerinde bu rengi arayacağız farklı renk meges ile karşılaşırsanız o parça değişendir.Otomobil fabrikaları montaj bandından farklı alt yapı ve renkte parça temin ederler.Yan sanayi parçaların astar renkleri genellikle siyah renktedir. Megesleri ise  genellikle beAracımın kaportasını nasıl kontrol ederimyaz ve helva gibi dökülen elastikiyeti düşük tiptedir.
Megesin diğer bir konotrol aşaması ise baş parmağınızın tırnağı ile bastırdığınızda elastik ve kolay dağılmayan bir yapısı olduğunu göreceksiniz. Parmağınız ile bastırdığınızda tırnağınızın izi teninizde kalır gibi kalacaktır. Üzerindeki boyayı tırnak ile sıyırmaya kalktığınızda klay kopmadığını göreceksiniz.
Üzerindeki boya kolay dökülen helva gibi dağılan tırnağınızı bastirdığınızda çıt çıt ses çıkaran meges değişen parçada bulunur. Kesinlikle değişen diyebilirsiniz.

Çamurluk,kaput, arka çamurluk gibi parçalar üzerinde kimi araçlarda punta kaynak izi bulunur bu izler 3-4 mm çapında eşit aralıklar ve ikiz izler şeklinde bulunur benzerlik ve mesafe aralık kontrolleri ile kontrol edilebilirler. sağ ön çamurluk puntasını sol ön ile karşılaştırmak bir tespit yöntemidir.

Bazı araçların çamurluk alt kısımlarında bazemde kapı çita alt kısımlarında fabrikasyon pütür bulunur, değişen parçalar pütürsüz olarak gelir usta pütürün dokusunu ya benzetemez yada bazen hiç pütür yapmaya uğraşmayarak sizin değişen tespitinizi kolaylaştırır.

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33