Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Kaputun Altındaki Sıvıların Yeri Nerededir?

Kaputun Altındaki Sıvıların Yeri Nerededir?

Bu yazımızdan önce aracınızda bulunan tüm bu sıvıların genel olarak hangi amaca hizmet ettiğini, hangi durumlarda ve hangi zaman aralıklarında kontrol etmeniz gerektiğini "Aracımdaki Sıvıların Amacı" adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Aracın kaputunu kaldırıp güvenli bir şekilde açtıktan sonra ...


Motor Yağı

Motor yağı seviye çubuğu, önden çekişli bir aracınız varsa motorun ön tarafına yakın veya arkadan çekişli bir araç varsa motorun arkasında yer alacaktır. Çoğu araçta bir yağ resmi veya "motor yağı" veya ifadelerde listelenen yağ türü olan bir kapak bulunur (resimdeki gibi). Önce, yağ çubuğunu dışarı çekin ve bir havlu veya bezle silerek temizleyin. Ardından, yağ çubuğunu sonuna kadar tekrar takın ve tekrar dışarı çekin. Çubuktaki yağı görebilmelisiniz. Yağ çubuğunda maksimum ("dolu") ve minimum ("ekleme") seviye için göstergeler işaretlenmiştir. Yağ, maksimum çizgiye / alana yakın olmalıdır. Motor yağı, yeniyken sarı / kehribar rengindedir ve yağ değiştirme zamanı geldiğinde kahverengi / siyah olur. Yağda yanık veya benzin kokusu varsa, motor sorunlarını daha ayrıntılı incelemek gerekebilir.


Soğutucu

Genellikle bir sembol veya "motor soğutma sıvısı" "antifriz" ibaresi bulunan (soldaki resme benzer) radyatör kapağını bulun, sıvı seviyesinin yukarıya kadar dolup dolmadığını görmek için açın. Soğutma sıvısı, aracın modelinin yaşına ve üreticiye bağlı olarak mavi, sarı, yeşil, kırmızı, pembe veya mor olmak üzere çeşitli renklerde gelir. Soğutma sıvısı türlerini asla karıştırmayın ve her zaman aracınızın kılavuzunda tavsiye edilen aynı tür antifrizle değiştirin. Acil bir durumda (mesela sıcak bir yaz gününde), soğutma sıvısı satın alana kadar soğutma sıvısı rezervuarına doğrudan normal su dökebilirsiniz, su kışın donar ve antifriz gibi korozyon, tortu veya köpük önleme sağlamaz.

 

Hidrolik Direksiyon Sıvısı

Motor bölmesinde hidrolik direksiyon etiketi olan bir seviye çubuğu veya depo kapağı arayın. Servo direksiyon sıvısı için seviye çubuğunu kontrol etmek, motor yağı için seviye çubuğunu kontrol etmeye benzer . Servo direksiyon sıvısı beyaz şarap / pembemsi renktedir.

 

 

 

Fren Hidroliği

Genellikle fren hidroliği metni veya benzeriyle tanımlanan fren hidroliği kapağını bulun (soldaki resme bakın). Kaputun altındaki fren hidroliği deposunu kontrol etmek, kapağı çıkarmak ve içindeki seviye ve renge bakmak kadar basittir. Fren sıvısı üste yakın olmalı ve kehribar / beyaz şarap renginde olmalıdır.

 

 

 

Şanzıman Yağı

Bazı arabalarda bir seviye çubuğu bulunur (soldaki resim gibi), ancak bazılarının incelemesi için bir servis bakımı gerekir. Sizin aracınız bir seviye çubuğuna sahipse, kontrol edilmesi gereken işlem motor yağına benzer, ancak aracın modeline bağlı olarak motorun çalışıyor olması ve vitesin park konumunda boşta olması gerekir. Yarı saydam kırmızı / kehribar rengi olmalıdır.

 

 

 

Ön Cam Yıkama Sıvısı

Genellikle mavi, yeşil veya turuncu / kırmızı renkte olan ön cam yıkama sıvısı, kaputun altındaki en kolay (ve en belirlenebilir) sıvılardan biridir. Başlık genellikle soldaki resim gibi bir metin veya sembole sahiptir. Sıvı seviyesi en üstte veya yakınında değilse, yeni yıkayıcı sıvısını dolana kadar rezervuara dökün ve kapağı kapatın. Ön cam yıkama sıvısının birçok markası ve seçeneği vardır.

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33