Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!

Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!

Sağlam Bir Buz Kazıyıcı:

Kışın arabanızda bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Hava durumu spikerinin her zaman haklı olmadığını biliyorsunuz, bu nedenle her zaman tedarikli olmakta fayda var. Soğuk havalar gelir gelmez arabanıza bir buz kazıyıcı veya kar fırçası koyun. Arabaların üzerindeki kar ve buz tehlikelidir çünkü görüşünüzü engelleyebilir veya aracın üstünden kayıp başka bir arabaya çarpabilir. Bir kazayı önlemek için yola çıkmadan önce önce arabanızı daima kar ve buzdan temizleyin.

 

Kürek:

Bagajınızda saklamak için küçük veya katlanabilir bir kürek alın. Arabanız kara saplanmışsa veya araba kullanmak için bir yol açmanız gerekiyorsa yararlı olacaktır.

 

 

 

Eldivenler ve Kış Giysileri:

Kar fırçanız ve küreğiniz var, ancak şimdi onları kullanmanız gerekiyor. Eldiven ve sıcak tutacak giysiler giymek, arabanızı temizleme işini kolaylaştıracaktır. Ayrıca arabanızda birkaç el ısıtıcısı bulundurmanın da zararı olmaz. Çetin kış şartlarında donmamak için her zaman hazırlıklı olun! Vücudunuz sıcakken arabanızı temizlerken daha iyi bir iş çıkaracaksınız.

 


Battaniye:

Evinizde fazladan battaniyeler mi var? Arabanıza bir tane koyun. Eğer mahsur kalırsanız veya bir kaza geçirirseniz, özellikle arabanız çalışmaz durumda ise, arabanın içi hızla soğur. Arabanızın ısıtıcısına her zaman güvenemezsiniz, bu yüzden bir battaniyeyle kendinizi sıcak tutun.

 

 

Acil Durum Reflektörleri:

Kar fırtınaları, ister gündüz ister gece olsun görüşü azaltır. Reflektörler, yol kenarında durduğunuzda diğer araçların ve acil durum araçlarının sizi görmesine yardımcı olur.

 

 


Kaya Tuzu veya Kedi Kumu:

Bu kaba malzemeler, aracınız karda sıkışmışsa lastiklerinizin çekiş kazanmasına yardımcı olacaktır. Kaygan bir zeminden çıkmak için malzemeyi lastiklerinizin altına ve arabanızın yoluna yayın.

 

 


İlk Yardım Çantası:

Bir trafik kazasında ilk yardım çantası çok önemlidir. Yıl boyunca gerekli olmasına rağmen, kışın arabanızda tutmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Çünkü kar yağdığında ambulans veya kurtarma ekiplerinin geliş süresi yavaş olabilir. Yardım gelene kadar mağdura temel ilk yardımı uygulayın.

 


Ekstra Cam Yıkama Suyu:

Ön cam yıkama sıvınızın donmasını önlemek için antifriz bileşenlerine sahip olduğundan emin olun. Ön camınızı sıvıyla temizlemek, bir kar fırtınasında görüşü iyileştirecektir.

 

 

El Feneri:

Kışın havalar erken kararıyor. Gece yolda mahsur kalırsanız sorunun ne olduğunu bulmak için el fenerini kullanın. Ayrıca sizi sisli, yağışlı, karlı havalarda görüş kısıtlı iken yoldaki diğer kişiler için de daha görünür kılacaktır.

 

 

 

Halat veya Zincir:

Çekme halatı, arabanızı kardan kurtarmak için harika bir araçtır. Mutlaka yanınızda bulundurun.

 

 

 

Takviye Kablosu:

Soğuk hava bir arabanın aküsünü etkileyebilir. Akü bitmişse arabanızı çalıştıramazsınız, bu da aracın ısıtıcısını ısınmak için kullanamayacağınız anlamına gelir. Buz gibi bir havada donma başlangıcı beklemek hiç eğlenceli değildir. Yanınızda takviye kablolarınız varsa uzun süre beklemek zorunda kalmayacaksınız.

 


Küçük Bir Alet Çantası:

Küçük motor sorunlarını temel aletler ile düzeltebilirsiniz. Yardım beklemek zorunda kalmamak için basit bakımı nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenin ve aracınızda küçük bir alet çantası bulundurun.

 

 


Güneş Gözlükleri:

Güneş gözlükleri daha çok bir yaz aksesuarı iken, güneşin kardaki yansımasını da azaltacak bir aksesuardır. Parlamayı azaltmak için tamamen karlı havalarda yolun parlaklığı gözünüzü alıyorsa sürüş sırasında güneş gözlüğü takın.

 

 

Cep Telefonu Şarj Cihazı:

Yola çıkmadan önce telefonunuzu şarjı dolu tutmaya çalışın, ancak arabanızda daima bir cep telefonu şarj cihazı bulundurun. Bir araba kazasına takılırsanız veya karışırsanız yardım çağırmak için telefonunuza ihtiyacınız olacaktır.

 

 

 

 

Su ve Bozulmayan Atıştırmalıklar:

Eğer mahsur kalırsanız yardım beklemeniz gerekebilir. Yol koşulları kötüyse bekleme uzun sürebilir. Bu durumlarda arabanızda su ve atıştırmalık saklamak sizin için iyi olacaktır. Kraker veya galeta gibi bir atıştırmalık, yardımın gelmesini beklerken kesinlikle lezzetli olacaktır. Çocuklarınız için de tatlı atıştırmalıkları da unutmayın böyle bir durumda karınları acıkabilir ve huysuz olabilirler.

 


Bunların hepsi kışın arabanızda bulundurmanız gereken temel şeylerdir. Ancak daha yola çıkmadan önce, yakıtınız ve iyi silecek lastikleriniz olduğundan emin olun. Kış aylarında arabanızda daima yarı dolu bir bidon yakıt bulundurun ve silecek lastiklerinizin çalışır durumda olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca aracınıza kar lastiği taktırmayı unutmayın. Her ihtimale karşı bagajınıza da bir kar zinciri bulundurun. 

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33

Hizmetler

Kontroller

chevron_right Karbon Kaçak Testi chevron_right 1 Yıl-2500 Km Boya Tespit Garantisi chevron_right Detaylı Hasar Sorgu chevron_right Borç Sorgu chevron_right Motor ve Aktarma Grubu chevron_right Motor Üst Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz chevron_right İç Ekspertiz / Elektronik chevron_right Yakıt ve Egzoz Sistemi chevron_right Ön Düzen Kontrolleri chevron_right Arka Düzen Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz / Elektronik Kontroller chevron_right Motor / Mekanik Kontroller chevron_right Kaporta Boya Tespiti chevron_right Tur Assist 3 Ay veya 5000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Değişen Parça Sorgusu chevron_right Tur Assist 1 Ay veya 1000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Grenaj / Kadro / Boya Kontrolü chevron_right Motosiklet Dış / Elektronik Kontroller chevron_right Motorsiklet Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Temel Kontroller chevron_right Hasar Onarım Gözetim Kontroller chevron_right Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Alt Kontroller chevron_right Dış Ekspertiz ve Elektronik Kontroller chevron_right Kaporta ve Boya Kontrolü chevron_right Fren / Süspansiyon / Yanal Kayma Testi chevron_right DYNO testi chevron_right Diagnostic Test (OBD) chevron_right Yol Sürüş Testi chevron_right Hasar Sorgu chevron_right KM Sorgu chevron_right WÜRTH Kaçak Testi