Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

1) Aracınızı Kriko Veya Lift Yardımı İle Kaldırın.

Öncelikle, aracınızın altını kaldırmak için kendinize güvenli bir çalışma alanı bulun. Bunu yaparken güvenilir aletler kullanmanız gerekir. Aracı kaldırmanız için bir lift veya yüksek ayarlı kriko kullanabilirsiniz. Ancak asla sadece kriko ile kaldırılan bir aracın altında çalışmayın. Mutlaka krikoya destek olacak takoz direkleri kullanarak aracı tam güvenlik alarak kaldırın. Modern arabaların çoğu, hem aerodinamiği iyileştirmek hem de motorun altındaki hayati bileşenleri korumak için plastik bir alt taşıyıcı ile donatılmıştır. Yağ karterine ve yağ filtresine erişmek için kapağın çıkarılması gerekir. Çoğu alt tepsi, temel el aletleri ile açılabilen cıvata, vida veya plastik klips karışımıyla tutulur. İkinci adımdan önce, bölgede yağ sızıntısı veya yağ kaçağı olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Herhangi bir kaçak / sızıntı bulursanız önce aracınızı bir tamirci tarafından kontrol ettirin.

2) Yağ Tapasını Çıkarın ve İçerideki Yağı Boşaltın.


Bir yağ kabı edinin. Bu kap büyükçe bir kova olabilir. Herhangi bir otomobil parçacısında bulunabilecek bir malzemedir. Kovanızı yağ haznesinin hizasına etrafa dökülmeden direk kovanın içerisine akacak bir şekilde yerleştirin. Çoğu aracın karterinde en az 1-2 litre yağ bulunur. Bazılarının daha fazla da olabilir. Uygun anahtarla gevşettiğiniz tahliye tapasını çıkarın. Çıkarırken tahliye tapasını tutun, yağ karterinden çektiğinizde yağ artık dışarı akmaya başlayacaktır. Motorun beş - altı dakika boyunca yağ akışı yavaşlayana kadar, yağın akmasına izin verin.


 

3) Yağ Filtresini Bulun ve Değiştirin.

Aracınızın yağ filtresinin nerede olduğunu bulun. Aracınızın marka modelini Google’da aratarak yağ filtresinin nerede olduğuna göz atın. Motora vidalanmış silindirik boyutlu bir aksamdır. Eliniz ile veya varsa yağ filtresi anahtarı kullanarak yağ filtresini saat yönünün tersine çevirin. Yağın üstten akıp üzerinize damlamaması için iyice gevşetin. Yağ akışı azalana kadar bekleyin ve filtreyi yerinden tamamen çıkartın. Yeni filtrenizi takmadan önce ince bir kauçuk malzeme olan eski yağ filtresinin contasının içeride kalıp kalmadığını kontrol edin. İçinde ise mutlaka çıkartın. Eski conta çıkarılmazsa yeni filtre düzgün bir şekilde çalışmayacaktır. Sonuç olarak yeni ve taze yağınızın birkaç dakika içerisinde sızıntı yaparak eksilmesine ve motoru yağsız bırakarak problemlere yol açacaktır. Motorunuzun yağı eksilirse ve aracınızı kullanırsanız ne gibi problemler ortaya çıkacağına “Aracımı Yağsız Çalıştırırsam Ne Olur?” adlı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

 

4) Tahliye Tapasını Yerine Takın.

Tahliye tapasını değiştirin ve tam oturana kadar sıkın, ama çok fazla sıkıştırmayın. Aşırı derecede bu tapayı sıkarsanız yağ karterine veya tahliye tapasına zarar verebilirsiniz.


 

5) Alt Muhafazları Takarak Aracınızı İndirin.


Yağ filtresini ve tahliye tapasını değiştirdikten sonra alt muhafazalarınızı yeniden takın ve aracı tekrar yere indirin. Kaputu açın ve üzerinde yağ tenekesi sembolü olması gereken yağ kapağını çıkarın. Bir huni kullanarak motoru üreticinin belirttiği hacimde yağla doldurun.
 

6) Son Adımlar.


Son olarak, yağın tavaya oturması için birkaç dakika bekledikten sonra yağınızın uygun seviyede olduğunu doğrulamak için yağ çubuğunu kullanın. Yağınızı kontrol etmek basittir. Yağ çubuğunu borusundan çekin, tüm yağı bir kağıt havluyla silin, yağ çubuğunu tekrar takın, yağ çubuğunu geri çekin ve yağın, yağ çubuğunun ucundaki dolu işaretle hizalandığından emin olun. Son olarak aracı çalıştırın, rölantide kalmasına ve ısınmasına izin verin. Aracın altında ve yağ filtresi çevresinde sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

 

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33

Hizmetler

Kontroller

chevron_right Karbon Kaçak Testi chevron_right 1 Yıl-2500 Km Boya Tespit Garantisi chevron_right Detaylı Hasar Sorgu chevron_right Borç Sorgu chevron_right Motor ve Aktarma Grubu chevron_right Motor Üst Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz chevron_right İç Ekspertiz / Elektronik chevron_right Yakıt ve Egzoz Sistemi chevron_right Ön Düzen Kontrolleri chevron_right Arka Düzen Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz / Elektronik Kontroller chevron_right Motor / Mekanik Kontroller chevron_right Kaporta Boya Tespiti chevron_right Tur Assist 3 Ay veya 5000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Değişen Parça Sorgusu chevron_right Tur Assist 1 Ay veya 1000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Grenaj / Kadro / Boya Kontrolü chevron_right Motosiklet Dış / Elektronik Kontroller chevron_right Motorsiklet Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Temel Kontroller chevron_right Hasar Onarım Gözetim Kontroller chevron_right Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Alt Kontroller chevron_right Dış Ekspertiz ve Elektronik Kontroller chevron_right Kaporta ve Boya Kontrolü chevron_right Fren / Süspansiyon / Yanal Kayma Testi chevron_right DYNO testi chevron_right Diagnostic Test (OBD) chevron_right Yol Sürüş Testi chevron_right Hasar Sorgu chevron_right KM Sorgu chevron_right WÜRTH Kaçak Testi