Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?

Mutlu bir aile, ormanda piknik yaparak bir hafta sonu geçirmek için heyecanla arabaya atlar. Yolda geçen birkaç saatin ardından asıl felaket başlar. Motor kaputundan dumanlar çıkmaya başlar ve ailenin babasının aracın acilen kenara çekmesi gerekir. Peki bundan sonra ne olacak?!

Görünüşe göre hiçbir korku filmi bu ikonik sahne olmadan tamamlanmadı ancak kesinlikle bir sonraki yolculuğunuzda bu durum, yeniden yaşamak isteyeceğiniz bir şey değil! Arıza durumunda hazırlıklı olduğunuzdan emin olun ve arabanızın motoru aşırı ısındığında ve hararet yaptığında ne yapmanız gerektiğini (ve yapmayacağınızı!) yazımız sayesinde öğrenin.

Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?

Motorlar birçok nedenden dolayı aşırı ısınabilir. Genel olarak, soğutma sisteminde bir şeylerin yanlış gitmesi ve ısının motor bölmesinden tahliye edilememesi nedeniyledir. Sorunun kaynağı bir soğutma sistemi sızıntısı, arızalı radyatör fanı, bozuk su pompası veya tıkalı soğutma suyu hortumu olabilir.

Sorunun kaynağı ne olursa olsun, aşırı ısınan bir motor uğraşmak isteyeceğiniz bir şey değildir. Motorunuz kalıcı olmasa bile ciddi sıcaklıklarda oluşabilecek hasarlara dayanabilir.

Motorunuzun Aşırı Isındığına İşaretler

Motorunuzu servis veya tamirhanenin olduğu yere kadar oluşan harareti soğutmak için adımlar atabilirseniz, geri dönüşü olmayan motor hasarı riskini azaltabilirsiniz. Ama önce aşırı ısınmanın belirtilerini fark etmelisiniz. Aşırı ısınmanın, hararetin belirtileri şunlardır:

⦁ Araç kaputunun altından buhar (duman gibi görünebilir) gelir.
⦁ Gösterge panelinizde "H" ya da kırmızıya yükselen bir motor sıcaklık göstergesi. (Motor sıcaklık göstergesi sembolleri değişiklik gösterir, bu nedenle aracınızın hararet göstergesini ve sembollerini “Gösterge Paneli Arıza Lambalarının Anlamları” yazımıza giderek öğrenin.
⦁ Motor bölümünden garip bir koku gelebilir. Örneğin, sızan soğutma sıvısı tatlı kokabilirken, sızan yağ yanık kokabilir.

Motorun aşırı ısındığını fark ettiğiniz anda, aşağıdaki adımları izleyin ve en yakın servis veya yol yardım ekibi ile iletişime geçin.

Motorunuz Aşırı Isındığında Ne Yapmalısınız?


1. Klimayı Kapatın ve Kalorifer Isısını Yükseltin

Motor üzerindeki baskıyı azaltmak için klimayı hemen kapatın. Ardından kalorifer ısısını maksimum seviyeye getirin. Bu, güvenli bir yere çekene kadar motorun aşırı ısınmasını önlemek için ısıyı motordan uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. Arabanın içi biraz ısınabilir, ancak birkaç dakikalık terlemek, büyük motor onarımlarına kıyasla ödenmesi gereken küçük bir bedeldir.
 

 


2. Kenara Çekmek İçin Güvenli Bir Yer Bulun

Kenara çek ve arabayı kapat. Motorun en az 15 dakika soğumasına izin verin. Motor soğurken normal bir aralığa geri dönmesi gerektiğinden sıcaklık göstergesine dikkat edin. Beklerken (ve göstergeyi izlerken), aşırı ısınmış motorunuzu kontrol ettirmek için bir plan yapın. Yardım için bir yol yardım ekibini veya bir çekiciyi arayın.
 

 

3. Radyatörünüzü Kontrol Edin ve Soğutma Sıvısı Ekleyin (eğer varsa)

Soğutma sıvısı seviyeniz düşükse, hızlıca tamamlamak, motorunuzu korumaya yardımcı olabilir ve aracınızdaki onarım tamamlanana kadar aşırı ısınmayı önleyebilir. Ancak, bir soğutma suyu hortumu tıkalıysa veya sorunlarınızın kaynağı kırık bir radyatör fanı veya su pompası ise bu adım pek işe yaramayacaktır. Soğutma sıvısı deponuzun yerini bulmak ve aracınıza nasıl soğutma sıvısı ekleyeceğinizi öğrenmek için “Kaputun Altındaki Sıvıların Yeri Neresidir” adlı yazımıza mutlaka göz atın.

 


4. Motoru Yeniden Çalıştırın

Arabanızı çektirmiyorsanız, şimdi motorunuzu dikkatlice yeniden çalıştırmanın ve bir tamirhaneye ya da servise gitmenin tam zamanı. Sürüşünüz sırasında sıcaklık göstergesine dikkat edin. Tekrar yükselirse, kenara çekin ve sistemin soğumasını bekleyin. 

Motorunuz Aşırı Isındığında Ne Yapmamalı!?
 

1. Panik Yapmayın

Motorunuz soğuk kalmıyor, ama başarabilirsiniz! Panik yapmadan ve trafiği tehlikeye atmayacak şekilde sakince aracınızı sağa çekin.

2. Sürmeye Devam Etmeyin

Motorunuz aşırı ısınıyor ancak hala çalışıyorsa, yola devam ederek aracınıza bir iyilik yapmıyorsunuz. Elbette, gideceğiniz yere motor tamamen tükenmeden gidebilirsiniz, ancak motorunuzu çok fazla sıkıştırarak önemli (ve maliyetli) bir hasara neden olabilirsiniz.

3. Su Depo Kapağını Hemen Açmayın

Kenara çektikten sonra, her şeyi kontrol etmek için kaputu açmadan önce motorun soğumasını bekleyin. Kapağın hemen açılması sizi sıcak buhar veya duman fışkırması nedeniyle yanma veya yaralanma riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Sabır anahtardır. Kaputu açmadan önce motor sıcaklık göstergesinin oturmasını bekleyin.

4. Sorunun Devam Etmesine İzin Vermeyin

Aşırı ısınan bir motor, biraz soğutma sıvısı ekledikten sonra düzelmiş gibi görünse bile problem kendi kendine çözülmez.Bir onarım yapılmadan bırakılırsa daha da kötüleşecektir. Motorunuzu kurtarmanıza yardımcı olması için sorunun köküne inin. Aracınızı Eksiksiz araç bakımını kesinlikle geciktirmeyin. Böylece sorunu teşhis edebilir ve çözmek için önceden gerekli adımları atabilirsiniz.


Aşırı Isınan Araba Motoru Nasıl Önlenir


Arabanıza iyi bakarsanız, aracınız da size iyi davranacaktır. Aracınızın rutin bakımlarını mutlaka yapıtırın. Ayrıca bazı periyotlarda aracınızın temel kontrollerini kendinizde yapabilirsiniz. Bu size hem zaman kazandıracak hem de maliyetten tasarruf etmenizi sağlayacaktır. “Otomobil Bakımı Nasıl Yapılır? Kendi Başınıza Uygulayabileceğiniz Bakım Kontrolleri Nelerdir?” konulu yazımızı okuyarak bu konuda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33

Hizmetler

Kontroller

chevron_right Karbon Kaçak Testi chevron_right 1 Yıl-2500 Km Boya Tespit Garantisi chevron_right Detaylı Hasar Sorgu chevron_right Borç Sorgu chevron_right Motor ve Aktarma Grubu chevron_right Motor Üst Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz chevron_right İç Ekspertiz / Elektronik chevron_right Yakıt ve Egzoz Sistemi chevron_right Ön Düzen Kontrolleri chevron_right Arka Düzen Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz / Elektronik Kontroller chevron_right Motor / Mekanik Kontroller chevron_right Kaporta Boya Tespiti chevron_right Tur Assist 3 Ay veya 5000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Değişen Parça Sorgusu chevron_right Tur Assist 1 Ay veya 1000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Grenaj / Kadro / Boya Kontrolü chevron_right Motosiklet Dış / Elektronik Kontroller chevron_right Motorsiklet Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Temel Kontroller chevron_right Hasar Onarım Gözetim Kontroller chevron_right Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Alt Kontroller chevron_right Dış Ekspertiz ve Elektronik Kontroller chevron_right Kaporta ve Boya Kontrolü chevron_right Fren / Süspansiyon / Yanal Kayma Testi chevron_right DYNO testi chevron_right Diagnostic Test (OBD) chevron_right Yol Sürüş Testi chevron_right Hasar Sorgu chevron_right KM Sorgu chevron_right WÜRTH Kaçak Testi