Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Oto Ekspertizde Elektrik-Elektronik Kontrolleri Nasıl Yapılır?

izolasyonsuz elektrik kablosuİzolasyonsuz kablo var ne demek?

Araçlar üretilitken elektrik enerjisi ile beslenen yada düşük voltajlı sinyal taşıyan bütün kablo tesisatları bulundukları ortam şartlarından etkilenmemeleri için ( sıvı-sıcaklık-nem- temas ile deformasyon-vb )  üzerleri sonkat izolasyon malzemeleri ile ( makaron-shiring-spral-izoleband-tekstil band- vb ) izalatörler ile sarılır. açıkta kalan kablolar her zaman kısa devre riski taşımaktadır. olası bir kısa devre araç üzerinde tutuşma,alevlenme gibi istenmeyen durumlar doğurabilir. izolasyonsuz kabloları yetkili usta veya oto ekspertiz tarafından kontrol ettiriniz.

Tesisat üzerinde tadilat var ne demek?

aracın imalatı sırasında montajı yapılan elektrik kabloları üzerinde tamirat onarım işlemlerinin yapıldığını belirtir. bu tip tadilat işlemlerinde aracın elektrik sistemi voltaj ve amperaj değerlerine uygun kesit ve izolasyon özellliklerine sahip kablolar kullanılması önemlidir..

Açıkta kablo var, ne demek?

Araçların kablo tesisatları kullanıldıkları yerlere göre ısı ve nemli ortamlara göre farklı özelliklerde üretilirler. araç üzerine döşenmiş bütün kablolar izole edilmiş ve sabitlenmişlerdir.. açık bırakılan kablo aracın metal aksamı yada diğer bir kablo ile temas ettiğinde kısa devre oluşturup aracın elektrik tesisatının hasar görmesine hatta aracın yanmasına dahi sebep olabilir. aracınızın elektrik sistemi üzerinde açıkta kablo var ise kontrol ettiriniz

Kesik kablo var, ne demek?

Kesik kablo, aracın her hangi bir elektrik yada elektronik sisteminin çalışmamasına yada hatalı çalışmasına sebep olur,, kesilip bırakılan kablo üzerinde enerji barındırıyor ise temas halinde kısa devre oluşturarak kıvılcımlanma ve tutuşma yapabilir.. kesik kabloları kontrol ettiriniz.

Yanık kablo var, ne demek?

Araç elektrik tesisatı üzerinde yanık kablo var ise, araç elektrik sistemi üzerinde aşırı akım çeken yada çekmiş bir sistem olabilir, araca yanlış bir müdahale ile bağlantı yapılmış yada aşırı enerji verilmiş olabilir, şu an bile araç üzerinde kısa devre oluşturan yada amperaj yükselten  arızalı bir birim yada sistem olabilir.. yanık kabloları kontrol ettiriniz.

 

 

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33

Hizmetler

Kontroller

chevron_right Karbon Kaçak Testi chevron_right 1 Yıl-2500 Km Boya Tespit Garantisi chevron_right Detaylı Hasar Sorgu chevron_right Borç Sorgu chevron_right Motor ve Aktarma Grubu chevron_right Motor Üst Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz chevron_right İç Ekspertiz / Elektronik chevron_right Yakıt ve Egzoz Sistemi chevron_right Ön Düzen Kontrolleri chevron_right Arka Düzen Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz / Elektronik Kontroller chevron_right Motor / Mekanik Kontroller chevron_right Kaporta Boya Tespiti chevron_right Tur Assist 3 Ay veya 5000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Değişen Parça Sorgusu chevron_right Tur Assist 1 Ay veya 1000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Grenaj / Kadro / Boya Kontrolü chevron_right Motosiklet Dış / Elektronik Kontroller chevron_right Motorsiklet Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Temel Kontroller chevron_right Hasar Onarım Gözetim Kontroller chevron_right Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Alt Kontroller chevron_right Dış Ekspertiz ve Elektronik Kontroller chevron_right Kaporta ve Boya Kontrolü chevron_right Fren / Süspansiyon / Yanal Kayma Testi chevron_right DYNO testi chevron_right Diagnostic Test (OBD) chevron_right Yol Sürüş Testi chevron_right Hasar Sorgu chevron_right KM Sorgu chevron_right WÜRTH Kaçak Testi