Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Oto Ekspertizlerde Klima Kontrolü Nasıl Yapılır ? - Oto Ekspertiz

Klima kopresör kavramasında ses var ne demek?

Klima sistemi araç, içerisinde klima kontrol paneli üzerindeki AC tuşuna basıldığında devreye girmektedir. AC tuşuna basıldığında motor bölümündeki klima kompresörünün devreye girebilmesi için selonoid  kavramalı kasnak kendini çekerek yapışır. Bu kavrama  sonrasında devam eden rahatsız edici ses kavrama sisteminde arıza olduğunu belirtir. Bu şekilde kullanıma devam edildiğinde klima çalışmayabilir. Gerekli kontrolleri sağlayınız.  

Klima kompresörü devreye girmiyor ne demek?

Klima sistemi mekanik ve elektronik parçaların bir arada kullanılmasıyla çalışır.Klima kompresörünün devreye girmemesinin bir çok mekanik yada elektronik sebebi olabilir. Başta kompresör olmak üzere sistem gazı ve kontrol modülü -klima kumanda düğmeleri -elektrik tesisatı ile birlikte kontrol edilmelidir.

Klima kompresörü yok ne demek?

Fabrikasyon donanımında klima özelliği bulunana bir aracın klima kompresörü olmadan soğutma yapabilmesi mümkün değildir.Klima kompresörünün araç üzerinde olmamasının sebebi araştırılmalıdır. Araç sahibi tamir onarım için söktürmüş olabileceği gibi kendi bilgisi dışında bir durumda olabilir. Klima kompresörünün araç üzerinde bulunmadığını oto ekspertiz teknisyeni tespit edip sizi de bilgilendirmekle yükümlüdür.

Klima kompresörü üzerinde hasar var ne demek?

Klima kompresörü aracın ön tarafında bulunur. Kompresör üzerinde tespit edilen hasar  var ise muhtemel sebepleri arasında; araç ön kısımdan hasar aldı ise kompresör de hasar görmüş olabilir yada araç motor bölgesinde yapılan tamirat işlemleri sırasında kompresör hasar görmüş olabilir. Hasarlı klima kompresörü sağlıklı şekilde çalışmayabilir. Gerekli kontrolleri sağlayınız.

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33

Hizmetler

Kontroller

chevron_right Karbon Kaçak Testi chevron_right 1 Yıl-2500 Km Boya Tespit Garantisi chevron_right Detaylı Hasar Sorgu chevron_right Borç Sorgu chevron_right Motor ve Aktarma Grubu chevron_right Motor Üst Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz chevron_right İç Ekspertiz / Elektronik chevron_right Yakıt ve Egzoz Sistemi chevron_right Ön Düzen Kontrolleri chevron_right Arka Düzen Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz / Elektronik Kontroller chevron_right Motor / Mekanik Kontroller chevron_right Kaporta Boya Tespiti chevron_right Tur Assist 3 Ay veya 5000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Değişen Parça Sorgusu chevron_right Tur Assist 1 Ay veya 1000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Grenaj / Kadro / Boya Kontrolü chevron_right Motosiklet Dış / Elektronik Kontroller chevron_right Motorsiklet Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Temel Kontroller chevron_right Hasar Onarım Gözetim Kontroller chevron_right Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Alt Kontroller chevron_right Dış Ekspertiz ve Elektronik Kontroller chevron_right Kaporta ve Boya Kontrolü chevron_right Fren / Süspansiyon / Yanal Kayma Testi chevron_right DYNO testi chevron_right Diagnostic Test (OBD) chevron_right Yol Sürüş Testi chevron_right Hasar Sorgu chevron_right KM Sorgu chevron_right WÜRTH Kaçak Testi