Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Oto Ekspertiz - Lastik Kontrolleri ve Sorunları

araba lastiğiKıştipi ne demek?

Araç üzerindeki lastikler kış koşulları kullanımına uygun lastikler anlamına gelir. Kış lastikleri +7 cc ve altındaki sıcaklıklarda kullanılmalıdır. Bu lastikler yaz kullanımı için uygun olmayan,yaz koşullarında  fren mesafesini uzatan lastiklerdir.

Aşırı deformasyon var, ne demek?

Aşırı deforme olmuş bir lastik tutunma özelliğini kaybetmiş demektir, üzerindeki deformasyonlar sebebiyle de araç süratlen dikçe lastik ısısı artarak patlama durumu söz konusu olabilir. lastiklerin yenileri ile değişimini sağlayınız

Derin kesik ve yarıklar var, ne demek?

Derin kesik ve yarıklar lastiğin ilk olarak bu kısımlardan patlayacağını gösterir, derin kesik ve yarıkları olan lastik ile sürat yapmayınız ve yenisi ile değiştiriniz.

Balon var, ne demek?

Lastik yanak kısmında oluşan balon lastiğin değişmesi gerektiğini gösterir.Kaldırım sürtmesi yada sert bir noktaya temas sonucu balon oluşabilmektedir. Balon oluşan lastiği acilen değiştiriniz.

Lastik tipleri farklı, ne demek?

Araç  üzerindeki lastiklerim tümünün aynı marka ve modelde olması gerekir. Farklı markalarda olan lastiklerin taban ve yanak yapıları hız değerleri farklı olabilir. Lastik üzerindeki tutunma ve su boşaltma kanal ve desenleri de farklı olabilir bu sebeple her farklı lastik farklı sürüş özelliklerine neden olur. Araç üzerinde tüm lastiklerin aynı marka ve tipte  olmasını sağlayınız.

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33