Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Otomobil Neden Siyah Duman Atar? Dizel Araç Siyah Duman Atma Sorunu

Otomobil Neden Siyah Duman Atar? Dizel Araç Siyah Duman Atma Sorunu

"Siyah duman" bir soruna işaret ediyor gibi görünen ancak nedeninin ne olduğunu bulmak için daha fazla araştırmayı gerektiren genel semptomlardan biridir. Sadece siyah duman olmadığı için, beyaz duman ve hatta mavi duman da olabilmektedir. Öyleyse, olmaması gereken yerde dizel dumanı bulunduğundan şüphelenmeniz için hızlı bir özet geçelim.

Siyah Duman: Bu en yaygın olanıdır ve sadece hava - yakıt oranında bir dengesizliktir. Çok fazla yakıt veya yetersiz havadan kaynaklanır. Bu durum, karışıma çok fazla yakıt eklendiği veya yakıtı yakmak için yeterli oksijen sağlanmadığı anlamına gelir. Siyah duman, normalde yakıt olarak yakılacak temelde büyük dizel parçacıkları olan parçacıklarla doludur. Nasıl bakarsanız bakın, siyah duman atan bir dizel araç, harcaması gereken km başına yakıttan daha fazla yakıt harcayacaktır.
Siyah dumanın en yaygın nedenleri hatalı enjektörler, hatalı bir enjektör pompası, kötü bir hava filtresi (yeterli oksijen sağlanmamasına neden olur), kötü bir EGR valfi (valflerin tıkanmasına neden olur) ve hatta kötü bir turbo şarjıdır. Bunlardan bazıları kolay düzeltmelerdir.

 

Beyaz Duman: Beyaz duman, yanma odasına enjekte edilen yakıtın gerektiği gibi yanmadığı anlamına gelir. Beyaz duman üreten yaygın nedenler, düşük motor kompresyonu veya yakıttaki su gibi basit bir şeyden, yakıt pompası zamanlamasının atılmasına kadar değişir, çünkü bir şey yakıtın pompaya zaman zaman gerekli şekilde gitmesini engellemektedir ve doğru çalışmamasını sağlamaktadır.

 

 

Mavi Duman: Mavi duman, yanan motor yağından kaynaklanır. Bu mekanik bir sorundur çünkü motor yağının yanabileceği alanlara girmemesi gerekir. Yağın yakıta karışmasına ve yanmasına neden olacak hatalı bir enjektör pompası veya kaldırma pompası olabilir. Valfler veya valf gövdesi contaları kötü olabilir. Aşınmış silindirler ve piston halkaları, yağın olmaması gereken yerlere sızmasına izin verir veya motora çok fazla yağ koymak kadar basit bir probleminiz olabilir.

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33