Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Rolanti Hava Kontrol Valfi Kontrolü ve Sorunun Çözümleri

Rolanti Kontrol Valfi Kontrolü ve Sorunun Çözümleri

Rölanti hava kontrol valfi "rölanti devri kontrol valfi" olarak da bilinir. Motorunuzun rölanti devrini düzenler. Bu, motorun bilgisayarı tarafından kontrol edilir. Bazen parçalar bozulur ve bu da arabanızın garip bir şekilde rölantide kalmasına veya durmasına neden olur. Değiştirmeye çalışmadan önce rölanti kontrol valfinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. 

Yöntem 1 - Rölanti Kontrol Valfi ile İlgili Sorunları Tanımlama 

1- Yüksek motor rölantisi arayın. Arızalı bir rölanti kontrol valfinin yaygın bir semptomu yüksek rölanti olabilir. Motoru çalıştırın ve ön paneldeki takometreye bakın. Çoğu aracın motoru, bin RPM'nin altında rölantide çalışacaktır. Motorunuzun normal rölantisine aşina iseniz, bunu mevcut RPM'leriyle karşılaştırın.
⦁    Aracın motoru 1000 RPM'nin çok üzerinde rölantide çalışıyorsa, muhtemelen çok yüksektir.
⦁    Vakum sızıntıları da yüksek rölantiye neden olabilir.

 

 

2- Düşük rölanti veya bayılmaya dikkat edin. Yüksek rölanti sorunlarının yanı sıra, düşük rölanti ve hatta ara sıra durmanın her ikisi de kötü bir rölanti kontrol valfine bağlanabilir. Yine motoru çalıştırın ve durduğunda nasıl çalıştığını ve normalde nasıl çalıştığını karşılaştırın.
⦁    Rölanti düşükse ve tutarsızsa, rölanti kontrol vananızla ilgili bir sorun olabilir.
⦁    Düşük rölanti, vakum sızıntılarından da kaynaklanabilir.

3- Vakum sızıntısı belirtileri olup olmadığına bakın. Motorunuz kötü rölantide çalışıyorsa, buna neden olabilecek olası vakum sızıntılarını teşhis etmeye çalışın. Motor bölmenizdeki vakum hatlarını çatlaklar veya aşırı aşınmış alanlar gibi hasar belirtilerine karşı görsel olarak inceleyin.
⦁    Bir vakum hattını çıkarın ve vakumun seviyesini ve tutarlılığını ölçmek için bunu bir vakum ölçere bağlayın.
⦁    Ayrıca, sızıntı noktasında kabarcıklanma olup olmadığını görmek için hatlara sabun ve su karışımı püskürtmeyi deneyebilirsiniz.

 


4- Kontrol motoru ışığının yandığına dikkat edin. Aracınızdaki motor kontrol ışığı, Motor Kontrol Ünitesi (ECU) motorun nasıl çalıştığıyla ilgili bir sorun tespit ettiğinde yanacak şekilde tasarlanmıştır. Kontrol panelinize bakın; Kontrol motoru ışığı rölanti sorunları ile bağlantılı olarak yanıyorsa, bunun nedeni rölanti kontrol valfinin arızalı olması olabilir.
⦁    Kontrol motoru ışığı, basit bir motor çizimine benziyor.
⦁    Rölanti sorunları ile bağlantılı bir kontrol motoru lambası, hatalı bir rölanti kontrol valfinin göstergesi olabilir.

 

 

Yöntem 2 - Rölanti Kontrol Valfinin Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Etmek

1- Hata kodlarını kontrol etmek için bir kod tarayıcı kullanın. Aracınız 1996'dan önce üretilmişse, bir OBD I tarayıcıya ihtiyacınız olacaktır. 1996'dan sonra üretilen araçların bir OBD II tarayıcıya ihtiyacı olacaktır. Kod tarayıcıyı kontrol panelinin altındaki bağlantı noktasına bağlayın ve açın. Bağlandıktan sonra, kontrol motoru ışığının yanmasını sağlayan hata kodlarını açmak için tarayıcıyı kullanın.
⦁    Bazı kod tarayıcılarda, okunan kısımda hata kodunun İngilizce açıklamasını sağlayacaktır.
⦁    Kod tarayıcınız yoksa, ne olduğunu bulmak için tarayıcının size gösterdiği koda bakmanız gerekecektir.
⦁    Bazı kod tarayıcılarda, okunan kısımda hata kodunun İngilizce açıklamasını sağlayacaktır.
⦁    Kod tarayıcınız yoksa, ne olduğunu bulmak için tarayıcının size gösterdiği koda bakmanız gerekecektir.


2- Motoru çalıştırın ve rölanti devirlerini not edin. Anahtarı kontağa takın ve motoru çalıştırın. Motor rölantisinin düzleşmesi için bir dakika bekleyin, ardından bir kalem ve kağıt kullanarak motorunuzun oturduğu ve rölantide olduğu RPM'leri yazın.
⦁    Normal rölanti hızına düşmesi için motorun birkaç dakika çalışmasına izin vermeniz gerekebilir.
⦁    RPM'leri yazdığınız kağıdı elinizin altında tutun, böylece teste devam ederken onu motorun rölantisiyle karşılaştırabilirsiniz.

3- Aracı kapatın ve Rölanti Kontrol Motorunun bağlantısını kesin. Rölanti devirleri not edildiğinde, aracı tekrar kapatın ve anahtarı kontaktan çıkarın. Kapağı açın ve Rölanti Kontrol Motorunu bulun. Yerini bulduğunuzda bağlantısını kesin.
⦁    Rölanti Kontrol Motorunuzun bağlantısını kesmenin yolu uygulamadan uygulamaya farklılık gösterecektir; Bağlantısının nasıl kesileceğiyle ilgili daha spesifik talimat için aracınızın servis kılavuzuna bakın.
⦁    Rölanti kontrol motorunun bağlantısını, genellikle içine giren kablo klipsini çıkararak kesebilirsiniz.

4- Motoru yeniden çalıştırın. Rölanti Kontrol Motoru bağlantısı kesilmiş haldeyken araca geri dönün ve motoru tekrar çalıştırın. Rölanti kontrol motorunun bağlantısı kesilmesine rağmen motor yine de sorunsuz çalışmalı ve çalışmalıdır.
⦁    Bağlantısını çıkardığınız kabloları motor bölmesine sıkıştırdığınızdan emin olun, böylece hareketli parçalara takılmasınız.

5- Rölanti hızında bir fark olup olmadığına bakın. Motorun tutarlı bir rölantiye geçmesi için bir dakika çalışmasına izin verin, ardından daha önce gözlemlediğiniz rölantiye karşı rölanti devri arasındaki farkları not edin. Rölanti hiç değişmediyse, bunun nedeni muhtemelen rölanti kontrol motorunuzun çalışmamasıdır
⦁    Rölanti kontrol motoru çalışıyorsa, bağlantısının kesilmesi motorun rölantide bir fark yaratmış olmalıdır.
⦁    Bu test, rölanti kontrol motorunda bir sorun olduğunu doğrular, ancak sorunun ne olabileceğini doğrular.

6- Motoru kapatın ve Rölanti Kontrol Motorunu yeniden bağlayın. Rölanti kontrol motoru bağlı ve bağlantısı kesilmiş haldeyken motor rölanti RPM'lerinde bir fark tespit ettiyseniz, hipotezinizi yeniden bağlayarak ve motoru yeniden çalıştırarak onaylayın.
⦁    Rölanti, rölanti kontrol motorunun en son bağlandığı zamanki haline geri dönmelidir.
⦁    İlk okumanızla karşılaştırmak için boş RPM'ler hakkında aldığınız nota bakın.

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33

Hizmetler

Kontroller

chevron_right Karbon Kaçak Testi chevron_right 1 Yıl-2500 Km Boya Tespit Garantisi chevron_right Detaylı Hasar Sorgu chevron_right Borç Sorgu chevron_right Motor ve Aktarma Grubu chevron_right Motor Üst Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz chevron_right İç Ekspertiz / Elektronik chevron_right Yakıt ve Egzoz Sistemi chevron_right Ön Düzen Kontrolleri chevron_right Arka Düzen Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz / Elektronik Kontroller chevron_right Motor / Mekanik Kontroller chevron_right Kaporta Boya Tespiti chevron_right Tur Assist 3 Ay veya 5000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Değişen Parça Sorgusu chevron_right Tur Assist 1 Ay veya 1000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Grenaj / Kadro / Boya Kontrolü chevron_right Motosiklet Dış / Elektronik Kontroller chevron_right Motorsiklet Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Temel Kontroller chevron_right Hasar Onarım Gözetim Kontroller chevron_right Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Alt Kontroller chevron_right Dış Ekspertiz ve Elektronik Kontroller chevron_right Kaporta ve Boya Kontrolü chevron_right Fren / Süspansiyon / Yanal Kayma Testi chevron_right DYNO testi chevron_right Diagnostic Test (OBD) chevron_right Yol Sürüş Testi chevron_right Hasar Sorgu chevron_right KM Sorgu chevron_right WÜRTH Kaçak Testi