Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Sıvılar Nasıl Eklenir Ve Ne Zaman Değiştirilir?

Sıvılar Nasıl Eklenir Ve Ne Zaman Değiştirilir?

Daha öncesinde bu sıvıların yerlerini öğrenmek için "Kaputun Altındaki Sıvıların Yeri Nerededir?" yazımızı okuyabilirsiniz.

Her araç tipi, modeli ve markası için tüm sıvıları stoklarız. Sıvılar ayrıca yerel otomobil tedarik mağazanızdan, benzin istasyonunuzdan veya marketinizin otomotiv departmanından da satın alınabilir. Aracınızın kullanım kılavuzu, tüm sıvı türlerini ve belirli araç için gereken miktarı verir.

Sentetik motor yağı, geleneksel motor yağının yerine kullanılabilir; Yağ değişimi başına biraz daha pahalıya mal olacaktır ancak 5000 km yerine 8000 km dayanacak, bu nedenle km başına maliyet genellikle eşit olacaktır.
 

 

Antifriz, özellikle "ömür boyu" soğutma sıvısı olarak formüle edilmediği sürece her 2-3 yılda bir değiştirilmelidir. Bir Antifriz Test Cihazı, soğutma sıvısı verimliliğini test edecektir, eğer dayanıklılığı düşükse değiştirilmelidir. Yeni soğutma sıvısı eklerken veya değiştirirken, yarı yarıya oranda soğutma sıvısı eklenmelidir. 

Servo direksiyon sıvısı periyodik olarak kontrol edilmeli ve doldurulmalıdır. Yarı saydam olmayan (bulanık veya kararmış) fren hidroliği fark ederseniz, bunu aracınızla uyumlu bir tiple değiştirin.
 

 

Herhangi bir harici sızıntı olmaksızın fren sıvısı minimum göstergenin altına düşerse, bu mekanik fren aşınmasının bir işareti olabilir. Fren sıvısı sızdırmaz bir sistemdir ve bir sızıntı olmadığı sürece asla doldurulmasına gerek yoktur.

Şanzıman sıvısı eklemek için satın aldığınız sıvıyı, doldurma tüpüne dökün. Yağ çubuğundaki seviyeyi doğruladıktan sonra, sıvının şanzımandan akmasına yardımcı olmak için ayağınız fren üzerindeyken vitesler arasında hareket edin.

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33