Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Turbo ve Intercooler Arızaları Nasıl Kontrol Edilir ?

Turbo üzerinde yağlanma var. ne demek?

Günümüzde bir çok aracın motoru turbo besleme sistemine sahiptir..turbo havayı şıkıştırarak motrun içerisine gönderir. şıkıştırılan hava ısınır turbo sistemi hareketli parçaları yağ ile sürekli yağlanır ısıylada karşılaşınca yağ buharı meydana gelir sistem basınçlı bir sistem olduğundan zaman içerisinde hortum ve rekorlarda terleme meydana gelir, önemli olan bu terlemelerin takip edilerek aşırı kaçak oluşumunu gözlmlemektir.. terlemenin ötesinde aşırı yağlanma oluşumu gözlemlenir ise turbo sistem bakım ve kontrolleri yapılmalıdır.

Hortum ve rekorlarında yağlanma var. ne demek?

Günümüzde bir çok aracın motoru turbo besleme sistemine sahiptir..turbo havayı şıkıştırarak motrun içerisine gönderir. şıkıştırılan hava ısınır turbo sistemi hareketli parçaları yağ ile sürekli yağlanır ısıylada karşılaşınca yağ buharı meydana gelir sistem basınçlı bir sistem olduğundan zaman içerisinde hortum ve rekorlarda terleme meydana gelir, önemli olan bu terlemelerin takip edilerek aşırı kaçak oluşumunu gözlemlenmektedir... terlemenin ötesinde aşırı yağlanma oluşumu gözlemlenir ise turbo sistem bakım ve kontrolleri yapılmalıdır.

İntercooler hortumlarında yağlanma var. ne demek?

günümüzde üretilen turbo beslemeli araçların intercooler hortum bağlantılarında araç belli bir kilometreye geldikten sonra terleme oluşması normal bir durumdur.bu terlemeler sistemde oluşan yağ buharından meydana gelir ve sistemin ek yerlerinde kelepçe bağlantı noktalarında görülür. bu tip terlemeler periyodik bakımlarda takip edilmelidir. yağ kaçağına dönüşme eğilimi gözlendiğinde sistem bir bütün olarak kontrol edilmelidir.

Turbo üzerinde yağ kaçağı var. ne demek?

Turbo sistemi araç motoruna yüksek miktarlarda basınçlı hava gönderebilmek için üretilmiştir, görevini yerine getirebilmek için de inanılmaz yüksek devirlerde döner. Bu sebepledir ki turbo mili ve mil yatakları için yağlama  ölümcül öneme sahiptir. turbo üzerinde tespit edilen yağ kaçağı turbonun yağlama sisteminden geliyor ise acil müdahale edilmelidir.. kontrol ettiriniz.

 

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33