Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

Turboda Ötme Nedir?

Turboda ötme sorunuTurbo da ötme sesi var ne demektir? 

Turbo da ötme ve ses tespit edildiyse şu proplemler oluşabilir; turbo mili ve yataklarında aşırı aşınma oluşmuştur, yatak ve milde oluşan bu boşluk tirbün de eksenel gezinti yaratarak kanatcıkların salyangoza sürtmesi söz konusu olabilir, turbonun kontrolleri sağlanmalıdır, bu şekilde kullanılan bir turbonun kilitlenmesi ve aracın motoruna da ciddi zararlar vermesi söz konusu olabilir. 

Hortum girişinde terleme ne demek?

Günümüzde üretilen turbo beslemeli araçların intercooler hortum bağlantılarında araç bellibir kilometreye geldikten sonra terleme oluşması normal bir durumdur.bu terlemeler sistemde oluşan yağ buharından meydana gelir ve sistemin ek yerlerinde kelepçe bağlantı noktalarında görülür. bu tip terlemeler periyodik bakımlarda takip edilmelidir. yağ kaçağına dönüşme eğilimi gözlendiğinde sistem bir bütün olarak kontrol edilmelidir.Oto ekspertiz tarafından kontrol ettiriniz.

Yerine sabit değil oynuyor, ne demek?

İntercoll içerisinde havayı soğutan bir radyatör dür. araç süratlendikçe karşılaştığı hava artar,yerine sabitlenmemiş yada bağlantı elemanları kırılan bir intercoll radyatörü oynamaya başlar aracın bir yerine çarptığında serpantini zarar görebilir, hareket etmesi sebebiyle hortumu gevşer yada zarar görebilir hatta deline bilir.. kontrol ettiriniz.

İntercoller da aşırı deformasyon var;ne demek?

Hava soğutma radyatörü olarak görev yapan intercoller üzerinde ezilme,bükülme,eğrilme,serpantinin de kapanma olduğunda soğutma kapasitesi düşer ve görevini tam anlamıyla yerine getiremez,turbo sisteminde ısınan havayı soğutma yeteneğini kaybeder.. aşırı deforme olmuş intercoller ın değişimini sağlayınız.

 

 

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33