Ana Sayfa > Blog > Ekspertiz Raporu >

V Kayışı Nasıl Kontrol Edilir ?

Yüzeysel çatlamalar deformasyonlar var ne demek?

V kayışı araç motorunun ön kısmında bulunan, alternatör-devirdaimhidrolik direksiyon-klima-tansiyoner gergi ve avare rulmanların uyum içerisinde çalışmasını sağlayan bir elemandır.. bulunduğu ortam gereği sıcaklık,soğuk,ıslaklık gibi yapısını etkileyici etken koşullara maruz kalmakta ve sürekli gerilme tahriki ve burulma altında çalışır zaman içerisinde kılcal çatlamalar ile başlayan deformasyon belirtileri verir v kayışı kontrol ettiriniz.

 Bilya ve rulmanlarında ses var ne demek?

Araç motorlarında v kayışını gergide tutabilmek ve temas etmesi gereken kasnak ile birleşimini sağlayan, kayışa iç yada dış yüzeyinden basan farklı ebatlarda rulmanlar bulunur.bu rulmanlarında bütün mekanik parçalar gibi belli bir ömürleri vardır. rulmanların içerisindeki bilye ve yatakları zamanla deforme olarak ses meydana gelir. bozulmaya başladığını ses ile belli eden rulmanlar yenisi ile değiştirilmelidir bu şekilde kullanıma devam edilirse dağılma ve kilitlenme yaparak v kayış sisteminin tamamını etkiliyebilir. kontrol ettiriniz.

Derin kesik ve yarıklar var ne demek?

Üzerinde derin kesikler tespit edilmiş bir v kayış, en kısa sürede yenisi ile değiştirilmelidir. derin kesik v kayışının kopma riski olduğunu gösterebilir. v kayışı nın kopması halinde araç üzerindeki bir çok sistemin çalışması duracaktır, ( alternatör,devirdaim,hidrolik direksiyon,klima sist) gibi. V kayış değiştirilirken rulman ve kasnak kontrollerinide sağlayınız.

Rulman ve bilyelerde aşırı ses var ne demek?

Oto ekspertiz sırasında Rulman ve bilyalarda duyulan aşırı ses, bu elemanların değişmesi gerektiğini gösterir. aşırı ses olarak görülen belirti bir an da kilitlenmeye dönüşebilir. rulmanlardan biri kilitlendiğinde v kayışı döngüsünde bulunana bütün sistemler durabilir.( alternatör,devirdaim,hidrolik direksiyon,klima ) gibi. rulmanların değişimini V kayışı ile birlikte sağlayınız.

Uygun olmayan V kayış takılmış ne demek?

Araç kayışlarının uzunluğu,kalınlığı ve kanal sayısı gereken mukavemeti gösterebilmesi için mühendislik hesaplar ile belirlenir.Aracın teknik bülteninde kullanılması gereken kayışın ebat ve teknik değerleri yazar.Bakım dönemlerinde değiştirilen kayışın üzerinde de teknik özellikleri yazar.Uygun olmayan ebatta takılan V kayış kopma yada kasnak üzerinden atma gibi problemlere sebep olabilir. V kayışı kopan yada atan araç motoru hararet yapabilir ve şarj dinamosu yada hidrolik direksiyon pompası devre dışı kalabilir. Uygun V kayış montajı yaptırınız.

Diğer Yayınlar

Samsun Oto Ekspertiz
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?
TÜRKİYE’DE SATILAN 50.000.000 TL’LİK EN PAHALI ARABA !
Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Yağmurlu Havalarda Hayat Kurtaracak 4 Ürün!
Motorlar Neden Aşırı Isınır? Motor Neden Hararet Yapar?
Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?
Gösterge Paneli Arıza Lambaları Anlamları
Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!
Oto Ekspertiz

EFT Ekspertiz

iPhone ve Android Uygulaması

phone 0212 854 33 33

Hizmetler

Kontroller

chevron_right Karbon Kaçak Testi chevron_right 1 Yıl-2500 Km Boya Tespit Garantisi chevron_right Detaylı Hasar Sorgu chevron_right Borç Sorgu chevron_right Motor ve Aktarma Grubu chevron_right Motor Üst Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz chevron_right İç Ekspertiz / Elektronik chevron_right Yakıt ve Egzoz Sistemi chevron_right Ön Düzen Kontrolleri chevron_right Arka Düzen Kontrolleri chevron_right Dış Ekspertiz / Elektronik Kontroller chevron_right Motor / Mekanik Kontroller chevron_right Kaporta Boya Tespiti chevron_right Tur Assist 3 Ay veya 5000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Değişen Parça Sorgusu chevron_right Tur Assist 1 Ay veya 1000 Km Mekanik Garantisi chevron_right Grenaj / Kadro / Boya Kontrolü chevron_right Motosiklet Dış / Elektronik Kontroller chevron_right Motorsiklet Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Temel Kontroller chevron_right Hasar Onarım Gözetim Kontroller chevron_right Mekanik Kontroller chevron_right Mekanik Alt Kontroller chevron_right Dış Ekspertiz ve Elektronik Kontroller chevron_right Kaporta ve Boya Kontrolü chevron_right Fren / Süspansiyon / Yanal Kayma Testi chevron_right DYNO testi chevron_right Diagnostic Test (OBD) chevron_right Yol Sürüş Testi chevron_right Hasar Sorgu chevron_right KM Sorgu chevron_right WÜRTH Kaçak Testi